signatura malíře

Text dotazu

Lze zjistit, který z malířů se podepisuje iniciály (signaturou) M,J resp. J,M, tak, že písmeno J protíná ve středu písmeno M ? Případně, zda a kde existuje databáze signatur malířů? díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, kniha o signaturách českých a slovenských malířů uvádí dv autory, kteří by mohli přicházetv úvahu:
Joža Mikš (1901)
Josef Mukařovský (1851-1921).
K jednoznačné identifikaci byste ale musel do publikace nahlédnout a srovnat provedení iniciál na obraze s nákresem v knize. Pokud by ani jeden z autorů neodpovídal, zkuste se obrátit spíše na kolegyně z knihovny Uměleckoprůmyslového muzea, tam mají mnohem lepší zázemí i znalosti pro obor výtvarného umění.

Pramen:

Signatury českých a slovenských výtvarných umělců / sestavil Petr Pavliňák s kolektivem pracovníků Výtvarného centra Chagall. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1995. -- 263 s. ; 29 cm.