Shoda přívlastku s podmětem několikanásobným

Text dotazu

Dobrý den,

měl bych na vás dotaz ohledně shody přívlastku s podmětem několikanásobným. Na stránkách Ústavu pro jazyk český se věnují shodě několikanásobného podmětu s přísudkem, obecná pravidla pro shodu podmětu s přívlastkem jsem tam však nebyl schopen nalézt.

Jak např. postupovat v následujícím případě: "všechny/a práva a povinnosti sjednaná/é ve smlouvě"?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

ano, máte pravdu, takové pravidlo se skutečně v češtině vyskytuje. Přesně formulováno jej naleznete například v Akademické příručce českého jazyka (Academia, 2014), kde se mu věnuje kapitola č. 133. Vašemu příkladu se přímo věnuje oddíl 133.2., který si tu dovolím ocitovat:

"Není-li podstatné jméno rodu muž. živ. složkou podmětu, ale jsou jím jména rodu muž. neživ. nebo ženského, mají přednost před rodem středním - shoda se řídí jimi, v přísudku píšeme tvrdé -y: např. Opraveny byly pobořená hradiště i tvrze. [...] Shodu můžeme řídit i podle bližšího jména: např. Opravena byla pobořená hradiště i tvrze." (APČJ, s. 426)

Podobné vysvětlení lze nalézt i v internetové jazykové příručce (z níž knižní Akademická příručka českého jazyka vychází), kterou naleznete na adrese
www.prirucka.ujc.cas.cz.
 .

Dobrý den,

také se mi nepodařilo na první pokus najít odpovídající pravidlo pro odpověď na Vaši otázku, ale systémem pokus - omyl jsem našla následující pasáž z Wikipedie.

Protože je v přiloženém textu uvedeno sousloví "vzájemná práva a povinnosti", předpokládám, že dobře bude "všechna práva a povinnosti", a proto bude i "sjednaná ve smlouvě".

To je moje rychlá odpověď a u  kolegyně bohemistky jsem ověřila, že je to tak správně. Nicméně kolegyně ještě bude hledat gramatické pravidlo, jakým se podobné případy řídí. Neúplnou odpověď tedy doplníme dodatečně.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Právo

Ve svém souhrnu všechny platné právní normy tvoří právní řád daného státu. ... adresátů, pokud jsou si rovni a vzájemná práva a povinnosti si stanoví dohodou, jde o soukromé právo, naopak pokud je jeden z nich v nadřízeném postavení a práva a povinnosti může stanovit ostatním i proti jejich vůli, jde o právo veřejné.