Shoda podmětu s přísudkem

Text dotazu

Prosím o informaci, jaké i/y je správné ve větě, a zdůvodnění:

Tento Strom zasadili/y obec Předenice a Lesy ČR.

Odpověď

Dobrý den,

internetová jazyková příručka Jazykové poradny na stránkách Ústavu pro jazyk český http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601 vyjmenovává různé možnosti, které mohou nastat ve shodě přísudku a několikanásobného větného členu (podmětu). Ve Vašem případě se jedná o přísudek předcházející podmětu.

2 Přísudek předchází podmětu

Jestliže přísudek předchází podmětu, máme dvojí možnost, čím řídit shodu. Řídíme ji buď pravidlem o přednosti rodů, nebo ji určuje to podmětové jméno, které je nejblíže přísudku. Bližší podmětové jméno pak v těchto případech stanoví rod a číslo příčestí:

V porotě zasedla Ema Lhotecká a Jiří Jach.
U vrátek postávalo dítě a jeho otec.

Uvedená dvě pravidla se vztahují jak na podmět několikanásobný v množném čísle, tak na podmět několikanásobný v jednotném čísle.

2.1 Složkou několikanásobného podmětu je jméno rodu mužského životného

Řídíme-li se pravidly o přednosti rodů, kterým se věnoval předchozí výklad, připomeňme, že mužský rod životný má přednost před všemi ostatními rody, a je-li složkou podmětu alespoň jedno jméno rodu mužského životného, v přísudku píšeme měkké -i.

Za nehodu nesli odpovědnost průmyslové podniky a občané okresního města.
K dalším pohovorům byli vybráni Jana Jarská a Josef Papeženec.
Ze zábavy zmizeli Gabriela, Irena, Šárka i Pavel.
Charitativní akci sponzorovali akciové společnosti a zastupitelé města.

Druhou možností je řídit shodu podle první – přísudku nejbližší – složky podmětu:

Za nehodu nesly odpovědnost průmyslové podniky a občané okresního města.
K dalším pohovorům byla vybrána Jana Jarská a Josef Papeženec.
Ze zábavy zmizela Gabriela, Irena, Šárka i Pavel.
Charitativní akci sponzorovaly akciové společnosti a zastupitelé města.

2.2 V několikanásobném podmětu není jméno rodu mužského životného

Není-li podstatné jméno rodu mužského životného složkou podmětu, ale jsou jím jména rodu mužského neživotného a/nebo ženského, mají „přednost“ před rodem středním – shoda se řídí jimi, v přísudku píšeme tvrdé -y:

Program večera zkritizovaly obecenstvo i odborná porota.
V novinách byly pochváleny města a jejich starostky.
Opraveny byly pobořená hradiště i tvrze.
Na jubilejním plese tančily prapodivná stvoření z pohádek i krásné tanečnice.

Shodu můžeme řídit i podle bližšího jména:

Program večera zkritizovalo obecenstvo i odborná porota.
V novinách byla pochválena města a jejich starostky.
Opravena byla pobořená hradiště i tvrze.

Na jubilejním plese tančila prapodivní stvoření z pohádek i krásné tanečnice.

Podle uvedených pravidel může věta vypadat takto:

Tento Strom zasadila obec Předenice a Lesy ČR. (bližší podmětové jméno – obec - stanoví rod a číslo příčestí)

nebo

Tento Strom zasadily obec Předenice a Lesy ČR. (absence jména rodu mužského životného).

Pro upřesnění můžete kontaktovat Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.