seznam zakázaných knih

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli pro komunistický režim existoval v letech 1948 - 1989 nějaký seznam zakázaných knih, nebo se jednalo spíše o cenzuru ad hoc? Pokud nějaký takový seznam existoval, které knihy na něm byly? Děkuji Vám za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz na libri prohibiti jsme již v minulosti zpracovávali, viz níže - archiv Ptejte se knihovny na www.nkp.cz, http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/libri-prohibiti/?searchterm=zakázané knihy.

Doporučujeme příspěvky v Grand Biblio, Roč. 3, 2009, č. 4, kde bylo tématem  měsíce  právě libri prohibiti. Seznamy knih nebo periodik připravovalo s největší pravděpodobností ministerstvo kultury na základě usnesení předsednictva ÚV KSČ. Byla vydána Směrnice o zvláštních fondech tiskovin v knihovnách jednotné soustavy, na kterou navazoval brzy nový "seznam 142 autorů, u kterých je zakázáno celé dílo a u dalších 160 autorů je uveden zákaz vybraných děl...Krajští a okresní komisaři svolávají vedoucí knihoven a diktují jim tajný seznam zakázané literatury...".