seznam obyvatel v obci Pffaffendorf, berní rula (Bechyňská)

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla jací obyvatelé jsou vedení v obci Pfaffendorf asi Přísečno u Soběnova podle Berní ruly oblast Bechyňsko. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Berní rula pro Bechyňsko zatím nebyla vydána. V souhrnu Berní ruly je Pfaffendorf (Přísečno) zmíněn jako součást panství Nové Hrady, vzhledem k tomu, že jde opět o sumar, jména jednolivých osedlých v tomto souhrnu Berní ruly uvedeny nejsou. Jméno Šedivý ve spojení s obcí Pfaffendorf/Přísečno nebo Soběnov jsme nenalezli ani v generalním rejstříku k Berní rule.

Originál Berní ruly by měl být uložený v Národním archivu ČR (http://www.nacr.cz/c-fondy/pruv.aspx), můžete tedy zkusit pátrat i v dosud nevydaných materiálech.

V Soupisu poddaných podle víry je bohužel panství Nové Hrady uvedeno pouze jako souhrn, tj. nejsou zde jména jednotlivých obyvatel. V rejstříku neni uveden Pfaffendorf, Přísečno a  u Soběnova je pouze odkaz na tento souhrnný zápis.

Zdroje:

* Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Bechyňsko, 1. Praha: Státní ústřední archiv v Praze, 1997. s. 192-194.
* DOSKOČIL, Karel. Berní rula. 2, Popis Cech z ro. 1654, souhrnný index obcí, osad a samot k Berní rule. Praha: Statní pedagogické nakladatelství, 1953. s. 75.
* ČERVENÝ, Václav a Jarmila ČERVENÁ. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku  1651. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.