seznam hospodářů v obci Bykoš dle berní ruly 1654

Text dotazu

V berní rule 1654 je v seznamu bykošských hospodářů údajně 2x uvedeno jméno Václav Klika. Byli tam skutečně 2 hospodáři téhož jména nebo se jedná o přepsání? Jsou u těchto jmen uvedeny ještě nějaké další doplňující údaje?

Děkuji K. Klika

Odpověď

Dobrý den,

v rejstříku ke všem svazkům Berní ruly se jméno Václav Klika z Bykoše vyskytuje pouze jednou. V této publikaci podrobnější údaje k záznamu nejsou, v publikaci Berní rula, kraj Podbrdský je Václav Klika uveden jako rolník se stručnými údaji o jeho majetku (rozloha polí, vlastnictví dobytka, potahu a krav). Pokud byste potřeboval podobnější informace, doporučuji obrátit se na matriku Městského úřadu Beroun, do jehož okresu obec Bykoš spadá (matrika@muberoun.cz). Jinak Bykoš byla panství Suchomasty, soudní okres Beroun.

Použité zdroje

Červený, Václav a Jarmila Červená. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. I. svazek, A-L. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. xxxvi, 1047 s. ISBN 80-7277-058-6.

Hradecký, Emil. Berní rula. 26, Kraj Podbrdský. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1952. 381 s.