seznam členů 1.Čs. armádního sboru

Text dotazu

Vasil Peredarjuk bojoval v +.Čs. armádním sboru po boku Ludvíka Svobody, rád bych se dozvěděl něco bližšího. Existujou nějaké jmenné ? seznamy

Odpověď

Vážený pane ...,

velice stručnou informaci o Vasilu Peredarjukovi najdete v datábazi Vojenského ústředního archivu Praha (VÚA), která se týká příslušníků čs. zahraničních jednotek za druhé světové války - jeho záznam je zde: http://www.vuapraha.cz/soldier/11539619. Co se týče podrobnějších informací o jeho službě v čs. zahraniční armádě v SSSR, měl by ještě existovat jeho tzv. kmenový list (spis o voj. službě), ke kterému se dostanete buď prostřednictvím zmíněného VÚA (www.vuapraha.cz), nebo spíše Vojenský historický archiv Bratislava (tam by měly být uloženy kmenové listy čs. vojáků, kteří nebyli důstojníky, narozených mezi lety 1911-1920).

Dále existuje několik dalších podružnějších zdrojů s údaji o vyznamenání jako například Osobní věstník MNO, kde jsem našel v několika číslech informaci o udělení vyznamenání příslušníku 1. čs. armádního sboru v SSSR četaři Vasilu Peredarjukovi: v č. 19/rok 1945 čs. vojenskou medaili za zásluhy II. stupně, v č. 40/1945 udělení sovětské medaile za bojové zásluhy, v č. 23/1946  čs. medaili za chrabrost, v č. 20/1946 čs. válečným křížem 1939 za boje o Bílou Cerkev (30.12.1943.-1.1.1944, zde ještě v hodnosti svobodníka). Tyto informace se nejspíš budou nacházet i ve výše zmíněném kmenovém listu.

Použité zdroje

Osobní věstník Ministerstva národní obrany. Praha: MNO, 1945-1946.