Seznam cihelen

Text dotazu

Seznam cihelen a znaků na cihlách v létech 1918 - 1939

Odpověď

Bohužel k Vašemu dotazu jsme nenalezli zcela vyhovující výsledky. V souborném katalogu knih ČR se vyskytuje pouze adresář cihelen z roku kolem 1897. Přesto záznam dokumentu uvádíme:

Adressář cihelen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku = Adressbuch der Ziegelein in Böhmen, Mähren und Schlesien. 1897 / sestavil Ferdinand Klika. -- Praha : Časopis Reklama, [1897] (J. Hipmann). -- 75 s. : il. ; 17 cm

K vypůjčení prezenčně v Národní knihovně.

Částečná informace by mohla být obsažena v publikaci

:

1. Kallauner, Otakar. O tuzemských cihlářských závodech : některé slovanské cihelny. [Část 1] / Otakar Kallauner. -- Brno : Výzkumný ústav pro průmysl silikátový, 1925. -- 10 s. : il. ; 8°. -- (Zprávy Výzkumného ústavu pro průmysl silikátový, Brno, Česká technika ; roč. 1925, sk. 2, č. 6)

K vypůjčení prezenčně v Národní knihovně.

2. BALÁŠOVÁ, Dana. K etnografickému studiu cihlářského dělnictva: cihlářské dělnictvo pražských příměstských vsí. Praha: FF UK, 1978, 139 s., 65 fot.

Anotace:

Nástin vývoje cihlářství a zprůmyslnění cihlářské výroby v Čechách v 19. a na počátku 20. století. Výroba pálených cihel a tašek v letech 1890-1940. Cihlářské podnikání na území bývalých obcí Bubenče a Dejvic v 19. a na počátku 20. století. Sociální postavení a pracovní podmínky cihlářského dělnictva v Praze v letech 1900-1914. Bytové poměry sklářských rodin v Praze v letech 1900-1914. Úloha odborové organizace cihlářských dělníků v revolučních bojích za základní demokratická práva v letech 1900-1914.

Dostupná v knihovně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pro více informací byste se mohl obrátit také na sběratele cihel

:

Článek "Tajemné značky na cihlách..." na

http://www.denik.cz/z_domova/tajemne_znacky_na_cihlach20070.html ::

web:

http://www.prumyslovka.cz/

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Thákurova 7/2077

166 29 Praha 6

web:

http://www.fsv.cvut.cz

Ústav českých dějin

Filozofická fakulta UK

Náměstí Jana Palacha 2

116 38 Praha 1

Tel.: +4202 2161 9204

web:

http://ucd.ff.cuni.cz