sevdah

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji zjistit, v které knize najdu význam slova \"SEVDAH\" a historii tohoto slova.
Počátky tohoto slova jsou ve středověku a pochází to z arabštiny.
Mnohokrát děkuji za informace

Odpověď

Dobrý den,

zrod "sevdah" se podle novináře Faruka Kajtaze opravdu datuje do středověku, kdy Turci přišli do Bosny, přesnější dobu vzniku však nikdo neurčil. Samotné slovo sevdah má několik významů. V arabštině znamená lásku, touhu a extázi. Arabští učenci slovem sevdah označovali fluidum, které proudí v lidském organismu a řídí pocity a emoce. Tímto výrazem se označuje žánr či styl etnické hudby, kdy se v jeho počátcích zpěvák doprovázel jen na strunný nástroj, například na loutnu saz, forma byla uvolněná a poskytovala spoustu prostoru k improvizaci. Tato volnost je pro sevdah typická i dnes, i když doprovod tvoří akordeon, housle či kytara. Původně měla sevdah komorní ráz, zpívala se v domech majetných muslimských rodin.
V srbochorvatštině potom slovo "sèvdāh" znamená lásku nebo milostné opojení.
Zdroje, ve kterých jsme nalezli informace:
- rozhovor s Ivou Bittovou http://world.freemusic.cz/UNI.php
- Srbochorvátsko český slovník. Praha: Academia, 1982. 988 s.