Setkání československých filmových tvůrců s Fidelem Castrem

Text dotazu

Dobrý den,

je pravda, že se na konci padesátých let setkali s F. Castrem čeští filmoví tvůrci - režisér O. Vávra, herečky Alena Vránová a Valentina Thielová, Dana Smutná? O čem diskutovali, existují nějaké záznamy z tohoto setkání?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli událost z počátku května roku 1961, kdy se v Havaně uskutečnil festival "Týden československých filmů". V delegaci k festivalu na Kubu zavítaly Vámi zmíněné herečky Alena Vávrová a Valentina Thielová. Z režisérů zde ovšem byl pouze František Polák a Vladimír Čech. Taktéž Dana Smutná není v rámci delegace zmíněna. Na promítané filmu "Němá barikáda" se přišel podívat Fidel Castro a členové kubánské vlády. S uvedenými členy delegace se následně Fidel Castro setkal.

Viz filmový týdeník: https://www.europeana.eu/portal/cs/record/09213/EUS_57DB39A462044AF8A505479DD60AF04A.html

Přehled uváděných filmů a osob v delegaci zmiňuje časopis "Zpravodajství Ústřední správy Československého filmu" (1961, č. 5, s. 15):

"Týden Čs. filmu v Havaně (7. - 14. května)

Filmy: Holubice, Vyšší princip, Romeo, Julie a tma, pochodně, Němá barikáda, Akce B, Jan Žižka, Sen noci svatojánské

Delegace: náměstek ředitele ÚSČF Pavol Dubovský, režiséři Vladimír Čech a Jindřich Polák, herečky Alena Vránová a Valentina Thierlová, pracovník Čs. filmexportu Stanislav Kvasnička"

Seznam filmů se částečně liší od výše uvedeného v ročence " Film 1962":

"Významnou událostí v našich vzájemných stycích s Kubou byl v květnu loňského roku Týden čs. filmu v Havaně. Náplň tvořily filmy Vyšší princip, Němá barikáda, Páté oddělení, Král Šumavy, Sen noci svatojánské, Pochodně, Únos, Holubice a Romeo, Julie a tma. Přehlídka našich filmů probíhala v krásné přátelské atmosféře. Fidel Castro byl uvítán mezi diváky na slavnostním představeni Němé barikády."

(zdroj: Film 1962. 1. vyd. Praha: Orbis, 1962, s. 44.)

Původně se ovšem festival  "Týden čs. filmu" měl na Kubě odehrát  již na konci roku 1960. O tomto záměru se můžete dočíst v časopise Kino (1960, r. 15, č. 26, s. 407). V tisku jsme nenalezli zmínku, že by v prosinci roku 1960 tento festival proběhl.  Je také dosti nepravděpodobné, že by se konaly dva stejné festivaly v rozmezí cca půl roku. Předpokládáme tedy, že původní termín byl posunut. Částečně se změnilo i obsazení delegace k festivalu.

"Týden československých filmů na Kubě bude probíhat od 11. do 18. prosince 1960. Z našich filmů budou uvedeny. "Holubice", "Němá barikáda", "Neporažení", "Romeo, Julia a tma", "Smyk", "Vyšší princip". Československou kinematografii budou zastupovat delegáti: náměstek ministerstva školství a kultury V. Pelíšek, ředitel filmové tvorby a distribuce v Bratislavě P. Dubovský, herečky Dagmara smutná, Valentina Thielová, Alena Vránová, režisér Zbyněk Brynych a kameraman J. Kališ."

(Zdroj: Kino. 1960. r. 15, č. 26, s. 407.)

Cestu po Jižní Americe včetně Kuby podnikli delegáti čs. filmu  též v roce 1972 - viz článek: KLIMENT, Jan. Ptáme se ústředního ředitele Čs. filmu Dr. J. Purše. Latinskoamerická cesta a její výsledky (Rudé právo. 1972, r. 52 - 53, č. 255 (28.10), s. 4.). Členy delegace  byl režisér Oldřich Lipský, herečka Jana Brejchová, technik Robert Hardonyl a J. Purš. Tato delegace se ovšem osobně s Fidelem Castrem nesetkala (pouze se zúčastnila jeho veřejném projevu).

Doporučujeme Vám ovšem dále podrobněji projít digitální knihovny Kramerius Národní knihovny ČR (http://www.nkp.cz/digitalni-knihovna ) a Národního filmového archivu (http://kramerius.nfa.cz/search/ ) . Popřípadě se obrátit přímo na  Národní filmový archiv: http://nfa.cz/ .