Sestříně

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je přesný význam slova ,,sestříně". U nás (na Vysočině) se běžně používá, ale lidé z jiných krajů mi tvrdí, že takové slovo vlastně vůbec neexistuje a je to jen náš výmysl. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Příruční slovník jazyka českého definuje slovo "sestříně" následovně:

 "sestříně, -te n. dial. bratranec n. sestřenice. S jejím mužem jsme byli jako sestřiňata. Pitt."

viz Příruční slovník jazyka českého: http://bara.ujc.cas.cz/psjc/

Slovo tedy existuje, jedná se však opravdu pouze o nářeční výraz používaný na západní Moravě, především na Horácku, které leží v Kraji Vysočina.