Šestajovice

Text dotazu

prosim o informaci o historii obce Sestajovice okr. Nachod jenalo se o cast opocenskeho panstvi Dekuji

Odpověď

Dobrý den, bohužel se nám nepodařilo nalézt zdroj, který by historii obce podrobněji popisoval. První zmínku o obci a historické prameny, jež se o obci zmiňují, naleznete v knize Dr.Profouse Místní jména v Čechách. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1450. V této době ves nesla název Šestejovice. Název Šestajovice je uváděn až v 15.století. Název obce byl nejspíše odvozen od osobního jména Sestoj, které odpovídá jménu Soběslav.
Na historii Náchodska je zaměřen sborník Okresního muzea v Náchodě s názvem Náchodsko od minulosti k dnešku (záznam o periodiku naleznete například v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ). S dotazem na historii obce, pokud byla zpracována, se můžete obrátit přímo na Obecní úřad Šestajovice: ou_sestajovice@quick.cz . Většina obcí si vede obecní kroniku a historii obce mají zpracovanou. Pomoci by Vám mohli i pracovníci Regionálního muzea v Náchodě: http://rmn.wz.cz/ .

Použitá literatura:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. IV.díl. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957.