šepšenec

Text dotazu

Slyšel jsem to ve spojení věty.Ono se řekne šepšenec, ale jak ho zobat.

Odpověď

Dobrý den,

obměna slova, které v úsloví hledáte, je semenec. Úsloví  se vyskytuje jen v drobných obměnách: ono se řekne semenec: ale jak ho zobat, ale zobat ho, ale jak ho zobat z flašky; ľahko je riecť semenec, ale kto ho bude zobať. V  Národní digitální knihovně, v systému Kramerius, na www.nkp.cz,  můžeme číst např. když má člověk smůlu, ono se řekne semenec, ale zobat ho! Nebo ono se řekne semenec, ale zobat ho, ono se řekne mluvit česky, když vám tak zobák nenarost'. Příkladů je daleko víc; bylo použito již např. v časopisu Obnova v roce 1902 nebo ve Zlaté Praze z roku 1914 nebo Humoristických listech z roku 1928...
O šepšenci nikde ale zmínka není. Doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ , třeba by věděli tam.