Separát

Text dotazu

Dobrý den,
ve škole jsme dostali za úkol vypracování separátu z publikace, stati,
odborného článku. Bohužel jsem se nikde nedozvěděla co je to separát, tudíž
ani nevím, jak se tohoto úkolu zhostit. Můžete mi, prosím, poradit, co
vlastně mám vypracovat?

Odpověď

Dobrý den,

nejobsáhlejší definici termínu "separát" nabízí Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV, http://aleph.nkp.cz/cze/ktd ):

* separát = výtisk článku nebo stati publikovaného dříve v časopisu, resp. ve sborníku, přetištěné speciálně pro potřeby autora. Separát má zachováno číslování vydání (zdrojového dokumentu), z něhož byl převzat; může, ale nemusí být opatřen titulní stránkou.

Další vysvětlení jsou obsažena také v jazykových slovnících, např.:

* separát, -u m. hovor. samostatný otisk článku, publikovaného autorem původně v časopise nebo sborníku, zvláštní, separátní otisk.

* separát -u m. (6. j. -u, -ě) (z lat.) 1. článek z časopisu, sborníku ap. vyňatý z něho a upravený jako samostatná publikace; zvláštní otisk: separáty ze sborníku

* separát = samostatný, otisk, samostatná kopie části původně většího celku

* separát je název pro samostatný, zvláštní otisk článku, publikovaného původně v časopise. Úprava separátu bývá shodná s původním časopisem, v záhlaví je označeno jméno časopisu, ročník a původní stránkování. Někdy má separát samostatnou obálku.

Použité zdroje:

* Databáze heslářů na serveru LEXIKO - webové hnízdo o novodobé české slovní zásobě a výkladových slovnících Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://lexiko.ujc.cas.cz/index.php?page=4 )

* http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/separat