Sekundární literatura k dílu Williama Styrona

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o sekundární
literaturu k dílu Sophiina volba od W.Styrona předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ve zdrojích Národní knihovny ČR jsme nalezli několik dokumentů, které se vztahují přímo k Sophiině volbě, případně k dílu Williama Styrona jako
takovému:

V elektronickém katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

GALLOWAY, David D. The absurd hero in american fiction : Updike, Styron, Bellow, Salinger. 2nd rev. ed. Austin : Univ. of Texas Pr, 1981. 15, 265 s.
; 23 cm. ISBN 0-292-70356-2.
 * Bellow, Saul - dílo - rozbory  * Salinger, Jerome David - dílo - rozbory
* Román USA - postavy absurdní - rozbory  * Updike, John - dílo - rozbory
 * Styron, William - dílo - rozbory

RATNER, Marc L. William Styron. Boston : Twayne, 1972. 170 s. ; 21 cm. ISBN
 * Styron, William (1925-..., spisovatel USA) - život a dílo

V Souborném katalogu ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc):

HERION-SARAFIDIS, Elisabeth. A mode of melancholy: a study of William
Styron's novel. Uppsala: Uppsala University, 1995. 176 s. (Acta
Universitatis Upsaliensis. Studia Anglistica Upsaliensia. 92, ISSN
0562-2719). ISBN 91-554-3517-3
* Styron, W. C. * romány * styl * náměty

VICE, Sue. Holocaust fiction. London : Routledge, 2000. 239 s. ISBN
0-415-18552-1 (hbk). ISBN 0-415-18553-X (pbk).
 * Styron, William, 1925-2006. Sophie's choice.  * Darville, Helen, 1972-  *
Keneally, Thomas, 1935-  * Kosiński, Jerzy N., 1933-1991  * Thomas, D. M.
(Donald Michael), 1935-  * Amis, Martin, 1949-  * literárněvědné rozbory

KLENKOVÁ, Zlata. Téma židovského údělu v díle Williama Styrona a Arnošta
Lustiga / ved. práce Jiří Urbanec. Opava : [vl. nákl.], 2007. 50 s.
Slezská univerzita (Opava, Česko). Filozoficko-přírodovědecká fakulta. Ústav
bohemistiky a knihovnictví

Součástí některých vydání knihy jsou předmluvy, doslovy či rozbory, které
mohou také nabídnout zajímavé informace, např.:

Sophiina volba / William Styron ; Z angl. přel. a doslov naps. Radoslav
Nenadál. Vyd. 1. Praha : Odeon, 1984 (Vimperk : Stráž). 694 s. ; 21 cm.
(Soudobá světová próza ; Sv. 374)
- také 2., 3. vydání

Sophiina voľba / William Styron ; z angl. orig. prel. Zora Juráková ; verše
Emily Dickinsonovej prel. Milan Richter ; štúdiu napís. Juraj Vojtek. 1.
vyd. Bratislava : Tatran, 1986. 622 s. ; 8°. (LUK - Knižnica modernej
svetovej prózy ; zv. 115).

V článkové bibliografické databázi ANL - Články v českých časopisech,
novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

KOLÁŘ, Stanislav. Souvislosti svou Styronových románů. In: Sborník prací
filozofické fakulty Ostravské univerzity. Literární věda. Ostrava. ISBN
80-7042-386-2. Sv. 138, č. 1 (1993), s. 74-83
Recenze na: Styron, William. Doznání Nata Turnera
Recenze na: Sophiina volba

Tato databáze je v elektronické podobě budována až od r. 1991, pro období
1953-1990 je možné využít tištěnou bibliografii Články v českých časopisech
(ČČČ), první český překlad Sophiiny volby vyšel v roce 1984. Tištěná
bibliografie je dostupná prezenčně ve studovně Referenčního centra NK ČR
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm) na základě platného
čtenářského průkazu nebo jednodenní vstupenky do studoven. Na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_ccc_rejstriky.htm naleznete
přehled rejstříků v ČČČ dostupných pro jednotlivé roky.

V bibliografii české literární vědy (od roku 1961) -
http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio Ústavu pro českou literaturu AV
ČR jsme také nalezli jeden článek:

STYRON, William. Dotknout se nervu věci. : (Několik poznámek ze setkání s
Williamem Styronem v nakladatelství Odeon.) / William Styron, zapsala Naďa
Klevisová. In: Tvorba. - Č. 17 (24.4.), příl. Kmen, č.17. - 1985. - S.8
[Rozhovor u příležitosti návštěvy Prahy v dubnu; zvl. o románu Sofiina
volba.]

Sekundární literaturu k dílu obsaženou v zahraničních zdrojích naleznete v
databázi Literature Online, jedná se o placenou databázi zaměřenou na
anglickou a americkou literaturu, kromě plných textů literárních děl
databáze zahrnuje i biografické a bibliografické informace a další
sekundární informační zdroje. Podobným zdrojem je také Literature Resource
Center, která mj. nabízí životopisné údaje, materiály obsahující recenze a
další doplňující informace.

Přístup k oběma databázím poskytuje na základě čtenářského průkazu i Národní
knihovna ČR, bližší informace o obou databázích naleznete na
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#lion. Databáze je
možné využívat buď přímo v budově knihovny nebo prostřednictvím vzdáleného
přístupu odkudkoli
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu
3=104).