Sedimenty Plzeň jih kat.ú.Černice,Bručná

Text dotazu

Z výkopů ul.V Kamení /RD,kanalizace,odvodnění
pozemku,vrty pro tepel.čerpadlo,studny/ je zřejmé,že vrstva orné půdy je cca
60-90 cm.Pod ní je až 13m nepropustná vrstva jílu a kamení,pod kterou je
písek.Lokalita má mírný sklon a při výkopu sklepa jsme narazili na zřejmě
dávný odtokový písečný úval.Moc by mne zajímalo,jak se mohla usadit tak
mocná vrstva jílu a kamení,asi kdy to bylo,protože tu hospodařili lidé už od
14 stol.Beru samozřejmě v úvahu i splavování zeminy,ale na pozemku stála při
deštích voda i několik dnů,a přesto je tu jen 60 cm země.Kde bych si o tom
přečetla?

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi odborný, obáváme se tedy, že ho nedokážeme zodpovědět.

Geologii okolí Plzně se věnuje např. kniha "Vycházky za geologickými zajímavostmi Plzně a okolí".

* MERGL, Michal ; VOHRADSKÝ, Ondřej. Vycházky za geologickými zajímavostmi Plzně a okolí. Mariánské Lázně : KOURA publishing, 2000. 270 s. ISBN 80-902527-1-0.

Doporučili bychom Vám obrátit se s tímto problémem spíše na odborníky. Česká geologická služba např. nabízí službu Zeptejte se geologa (http://www.geology.cz/extranet/zeptejte-se-geologa ), kde by Vám zajisté kvalifikovaně poradili. Další literaturu o geologických podmínkách Plzeňska můžete také vyhledávat v databázi zmíněné České geologické služby (http://www.geology.cz/app/knihovna/hl.pl ), tato báze obsahuje záznamy knih i článků a dalších typů dokumentů. Dalším zdrojem informací o zajímavých článcích pro Vás může být regionální článková databáze Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (http://aleph.svkpl.cz/ - v současné době je tato databáze bohužel dočasně mimo provoz).