Sdílení nafoceného dokumentu

Text dotazu

Dobrý den,
bylo by v mezích zákona, kdybych sdílela na sociální síti článek z časopisu, který jsem si vyfotila a uložila do mobilu? Nesmí se to, nebo může, ale musela bych nafocený článek ocitovat? Děkuji moc

Odpověď

Dobrý den,

 Zveřejňováním článků, fotografií, uměleckých děl a jiných se zabývá autorský zákon. Podle tohoto zákona dílo tím, že ho umístíte na síť, zveřejňujete (par. 18 odst. 2) - nelze s ním tedy nakládat jako s dílem užitým pro vlastní potřebu. Způsob zveřejnění, který chcete použít  je nezákonný. Bezúplatná zákonná licence (užití díla, které není volné bez souhlasu autora, paragraf 31) se vztahuje na:

1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle

b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užité bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu požadovaném konkrétním účelem

c) užije dílo při vyučování pro ilustraci, účel nebo při vědeckém výzkumu, ...

- vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

 Na sociální síti tedy můžete zveřejnit (přepsat) některé pasáže z článku, kterým vytvoříte bibliografické citace.

* Z normy ISO 690 citujeme, co je považováno za bibliografickou citaci: " Pro potřeby dokumentu je jako bibliografická citace označován formalizovaný údaj o dokumentu, ze kterého autor čerpá při psaní textu, a jako citace uvedení cizího výroku nebo textu v rámci vlastního dokumentu, který odkazuje formou bibliografické citace na zdrojový dokument. Pokud budete potřebovat pomoc se správným citováním, využijte webové stránky: http://www.citace.com/ .