Sčítání lidu 1921 v politickém okrese Litovel

Text dotazu

Jaké bylo národnostní složení obyvatel politického
okresu Litovel podle sčítání lidu v roce 1921?

Odpověď

Dobrý den,

podle "Chytilova úplného adresáře Moravy a Slezska" z roku 1924 se politický okres Litovel skládal ze soudních okresů Litovel a Konice. Předpokládáme, že tento stav platil i během sčítání obyvatelstva v roce 1921.

K 15. únoru 1921 žilo v soudní okrese Litovel 26481 československých státních příslušníků, z toho se jich 25944 přihlásilo k československé národnosti, 5 k ruské (velkoruská, ukrajinská nebo karpatoruská), 520 k německé, 1 k maďarské, 4 k židovské, 3 k polské, 2 k jihoslovanské (srbská, chorvatská nebo slovinská) a 2 k jiné národnosti. Dále žilo v soudním okrese Litovel 120 cizích státních příslušníků, 59 z nich při sčítání uvedlo československou národnost, 19 ruskou, 22 německou, 1 maďarskou a 19 polskou.

Zajímavá je státní příslušnost těchto 120 cizinců (38 státních příslušníků Rakouska, 2 Německa, 61 Polska s východní Haličí, 4 Království Srbů, Hrvatů a Sloviců, 1 Švýcarska, 13 SSSR, 1 byl občanem státu lokalizovaného mimo Evropu a Severní Ameriku). Celkem tedy žilo v soudním okrese Litovel v době sčítání obyvatelstva 26601 osob.

Soudní okres Konice byl podle výsledků sčítání méně lidnatý než soudní okres Litovel, oproti litovelskému soudnímu okresu zde však byla početnější skupina obyvatel s německou národností. K 15. únoru 1921 žilo v soudním okrese Konice 22503 československých státních příslušníků, z nich se 18123 osob hlásilo k československé národnosti, 4 k ruské (velkoruská, ukrajinská, karpatoruská), 4372 k německé, 1 k židovské a 3 k polské. Cizích státních příslušníků zde žilo 29 (20 československé národnosti, 5 německé, 1 polské, 1 jihoslovanské a 2 jiné národnosti). Podle státní příslušnosti představovalo těchto 29 cizinců občany Rakouska (11), Polska s východní Haličí (10), SSSR (5) a po jednom Německa, Maďarska a Království Srbů, Hrvatů a Sloviců. Celkem tedy v době sčítání žilo v soudním okrese Konice 22532 osob.

Pokud by Vás zajímaly i výsledky sčítání v jednotlivých obcích politického okresu Litovel (statistika uvádí národnost, náboženství a pohlaví), pak bychom Vám doporučili prostudovat publikaci "Statistický lexikon obcí".

použité zdroje:

* CHYTIL, Alois. Chytilův úplný adresáře Moravy a Slezska. Sv. 1, část 1, Morava. Praha : [nákl.vl.], 1924. 30, 1870 s.

* Statistický lexikon obcí na Moravě a ve Slezsku : úřední seznam míst podle zákona ze dne 14. dub. 1920, čís. 266 Sb. zák. a nař. : vydán min. vnitra a stát. úř. statist. na zákl. výsledků sčítání lidu z 15. února 1921. V Praze

: Státní úřad statistický : Bursík a Kohout [distributor], 1924. xxii, s. 53-55,58-59. (Statistický lexikon obcí v republice Československé. 2, Morava a Slezsko).

* Sčítání lidu v republice Československé ze dne 15. února 1921. I. díl. Praha : Státní úřad statistický : Bursík & Kohout [distributor], 1924. s. 33 (Tab. IV. Českoslovenští státní příslušníci podle národnosti. Úhrnný počet cizozemců), 67 (Tab. VIII Cizozemci podle státní příslušnosti), 77 (Tab. IX Cizozemci podle národnosti).