savana, step,prales, jejich obyvatelé

Text dotazu

ráda bych znala 2- 3 netypičtější představitele asijské savany, stepi a monzunového lesa

Odpověď

Dobry den, neni uplne jednoznacne mozne urcit, kteri zivocichove jsou nejtypictejsi. Zvlast problem je trosku se savanou, protoze pro Asii savany nejsou moc typicke; jsou typicke pro nektere casti Afriky (tzv. suche savany), casti Jizni Ameriky (vlhke savany). Predstavitelem by snad mohly byt nektere druhy sudokopytniku - nektere gazely.
Rozsahle stepi jsou napr. v Kazachstanu nebo Mongolsku, ktere byvaly v minulosti domovem kone Przewalskeho, jinak tam ziji nektere druhy rysu, svisti (svist babak), orel stepni, sup, velbloud dvouhrby a znamy piskomil mongolsky.
Pod pojmem monzunove lesy asi myslite tropicke lesy, prevazne v oblastech Indie, kde ziji tygr indicky, slon indicky, tapir cabrakovy, krokodyl siamsky, letucha malajska nebo treba gibon lar.
Zdroj: ANDERA, Milos. Zvirata Asie. Praha: Fragment, 1998.
       FELIX, Jiri. Zvirata Asie. Praha: Aventinum, 1998.
Informace lze najit take na internetu (napr. wikipedie, vyhledavac google.cz, viz odkaz http://translate.google.cz/translate?hl=cs&langpair=en|cs&u=http://www.enchantedlearning.com/biomes/savanna/savanna.shtml&prev=/translate_s%3Fhl%3Dcs%26q%3Dasijsk%25C3%25A1%2Bsavana%26tq%3DAsian%2Bsavanna%26sl%3Dcs%26tl%3Den