Satira a epigram

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím stručně vysvětlit, jaký je rozdíl mezi epigramem a satirou? Moc by mi to pomohlo.

Odpověď

EPIGRAM
(z řec. epigramma= nápis); krátká, často satirická báseň; úsečná forma s jasně formulovanou myšlenkou, která obsahuje 2 části: expozici a pointu. Původ v antice: nejprve pojem označoval čistě věcný nápis na hrobě, pomníku, příp. na daru: byly to tzv. nápisné epigramy (druhy: věnovací, náhrobní a oslavné), K řeckým autorům patřili: Anakreón, Sapfó a Simonides z Keu ; k římským především Martialis (1. st. n.l.), který je nejznámějším antickým autorem (několik sbírek) převážně satirických epigramů. Definice epigramu jako žánru satirické poezie je odvozena právě z jeho díla. Z českých autorů: Karel Havlíček Borovský, J.R.Pick, Karel Konrád, Aloys Skoumal.
SATIRA
(z lat. satura, pozd. satira = plná ovocná mísa, směs, všehochuť); pův. dramatická fraška, pozd. posměšná báseň. Postupně se žánrová vymezenost satiry rozostřila : dnes je používána v různých žánrech, ale charakterizují ji humor, komika, snaha porovnat realitu s vysněným ideálem a vyjádřit kritiku jejích nedostatků. K základním typům patří satirický román a drama, směšnohrdinský a komický epos ; je mj. častou součástí epigramu, anekdot, parodie, grotesky, absurdního dramatu. Pojem se objevuje poprvé u řím. básníka Ennia v 2.st. př.n.l. Výsměšný charakter se
poprvé objevuje u básníka Lucilia (150 př.n.l.); klasickým dílem řím. doby je Petroniův Satyricon. K předním autorům patří: F. Rabelais, M. de Cervantes, J. Swift, z českých: Karel Havlíček Borovský, Jaroslav Hašek, Karel Poláček. Podle (a tam také podrobnější informace): Slovník literární teorie. Zprac. Ústav pro českou a světovou literaturu ČSAV. Praha : ČS, 1984. Pavera, Libor ; Všetička, František. Lexikon literárních pojmů. Olomouc : Nakl. Olomouc, 2002.