Saracéni

Text dotazu

Dobrý večer, prosím o vysvětlení kdo to byli Saracéni a kdy a kde žili. Děkuji za laskavou odpověď.

Odpověď

Dobrý den, slovo "Saracéni" bylo původně ve starověku označením používaným Řeky a Římany pro arabské kmeny žijící v severozápadní části Arabského poloostrova a přiléhajících částech Sýrie. Ve středověku používali toho pojmu křesťanští spisovatele pro Araby vůbec, následně pro muslimská etnika Středomoří (zejména pro muslimy, kteří bojovali s křižáckými rytíři), konečně se toto pojmenování přeneslo na všechny muslimy a dokonce i na ostatní nekřesťany.
Dnes se již pojem "Saracéni" spíše nepoužívá.
Etymologie slova není jasná. Nejčastěji se uvádí, že vzniklo z arabského /"šarqijjin"/ (ze slova /"šarq"/ - "východ, Orient"). Tuto etymologii však dodnes někteří badatele nepřijímají.

Zdroje:

Universum: všeobecná encyklopedie. Praha: Odeon, 2002-

Ottův slovník naučný: ilustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, 1888-1909

http://www.iencyklopedie.cz/saraceni/

Kropáček, L.: Duchovní cesty islámu. Praha: Vyšehrad, 2006.