Sankt Petěrburk, podnebí a průmysl

Text dotazu

Prostím o sdělení bližších informací Ruského města Petrohradu, a to podnebí a hospodářství.

Odpověď

Dobrý den, stručný souhrn ekonomiky a počasí v Petrohradu Vám uvádíme z publikace MASTERS, Tom. Petrohrad. 1. české vyd.. Praha : Svojtka & Co., 2006. 266 s. ISBN 80-7352-396-5:
Petrohrad je významným hospodářským centrem, kde se vyrábějí 3% celkové ruské produkce a je tak na druhém místě hned za Moskvou (Petrohrad stále ještě zažívá důsledky Stalinova rozhodnutí přesunout hlavní město do Moskvy). Asi 1/4 obyvatel je zaměstnaná v místním průmyslu. Město ve svém okolí zůstává průmyslovým a obchodním centrem, velkou měrou ještě od sovětských dob. K velkým továrnám patří Leningradské železárny, LOMO-proslulá výroba fotoaparátů s několika čočkami, pivovar Baltika a dále továrny Kirov, Izhorsk a Lomonosov. K dalším významným místním průmyslovým odvětvím patří rybolov, textilní výroba, výroba nábytku, tabáku či potravinářský průmysl. Významně také roste cestovní ruch a s ním spojená nabídka služeb. (str.24)

Podnebí Petrohradu je přímořské a mírnější, než by se mohlo dle severní zeměpisné šířky zdát. Průměrné lednové teploty jsou -8°C, v srpnu obvykle překračují 20°C. Díky tomu, že město leží tak na severu, jsou v létě dlouhé dny a v zimě dlouhé noci. V období kolem letného slunovratu se za tzv. "bílých nocí" noc projeví krátkým ztlumením světla, které nastává kolem jedné hodiny po půlnoci, za pár hodin již zase svítá. V zimě se naopak zdá, jako by město tonulo v neustálém šeru. (str. 227)

Další informace naleznete v nejrůznějších turistických průvodcích či v pulikacích věnujících se obecně Rusku, v nichž lze pomocí rejstříku dohledat pasáže věnující se Petrohradu. Příkladem Vám uvádíme:

Petrohrad. Hlavní přispěvatelé Catherine Phillipsová, Christopher a Melanie Riceovi ; [z anglického originálu ... přeložila Lenka Svobodová]. Vyd. 1.. V Praze : Ikar, 2007. 264 s. ISBN 978-80-249-0856-4

SKOKAN, Ladislav. Rusko : geografický přehled. Vyd. 1.. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 2005. 215 s. ISBN 80-7044-647-1

RIESEOVÁ, Michaela. Petrohrad. Přepracoval Erhard Gorys. České vyd. 2.. Praha : Jan Vašut, 2004. 128 s. ISBN 80-7236-235-6

Všechny tyto publikace a mnohé další dohledáte prostřednictví online katalogu NKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .