samorodičovství - výchova dětí, problémy.

Text dotazu

Dobrý den,
chystám se psát bakalářskou práci na téma výchova dítěte v problémové rodině se zaměřením na rodinu s jedním rodičem a potřebovala bych poradit s literaturou popřípadě zda je možnost dostat se k nějakým statistikám ohledně samorodičovství. Zatím mám od J. Možného Moderní rodiny a od O. Matouška rodina jako instituce a vztahová síť.

Odpověď

Dobrý den,
knihy nejlépe dohledáte prostřednictvím katalogů, které jsou volně dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, jedná se především o Souborný katalog ČR (báze SKC) či katalog Národní knihovny (báze NKC).
Na téže adrese naleznete bázi ANL, která obsahuje výběrově  záznamy článků z českých periodik od r. 1991.
Při hledání vhodných titulů doporučujeme zkoušet více variant zadání předmětových hesel a jejich kombinaci. Příkladem uvádíme: výchova, děti, neúplná rodina, rodičovství, single parent, apod. Pro získání více výsledků můžete využít zástupný znak *, který Vám umožni pravostranné rozšíření slova, např. výchov* bude nalezeno výchova, výchovy, výchovné apod.
Vřele Vám doporučujeme knihu "Neúplné rodiny v České republice a ve vybraných evropských zemích" - zde naleznete kapitoly o samoživitelství či grafy např. "Typy rodin samoživitelů se závislými dětmi ve vybraných evropských zemích".

 Dále Vám uvádíme příklad vyhledaných záznamů ze Souborného katalogu ČR.
* HAMPLOVÁ, Dana et al. Děti na psí knížku?: mimomanželská plodnost v ČR. Vyd. 1. Praha: Sociologický ústav Akademie věd ČR, 2007. 155 s. ISBN 978-80-7330-128-6.
* HORÁKOVÁ, Blažena. Dlouhodobá nezaměstnanost samoživitelek [rukopis]. 2007. 105 l.
Pozn. Plný text diplomové práce je dostupný na adrese http://is.muni.cz/th/62584/fss_m/
* BAYEROVÁ, Zuzana. Specifika výchovy dětí v neúplné rodině [rukopis]. 2007. 81 l.
Pozn. plný text diplomové práce je dostupný na adrese http://is.muni.cz/th/55674/pedf_m/
* KUCHAŘOVÁ, Věra. Rodina a zaměstnání: (deskriptivní fáze analýzy). V., Neúplné rodiny. 1. vyd. Praha: VÚPSV, 2007. 57, 8 s. ISBN 978-80-87007-65-5.
* PETROVÁ, Iva. Neúplné rodiny v současných společenských podmínkách: výzkumná zpráva. Praha: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 1997. 44, iii s. ISBN 80-238-1198-3.
* LHOTSKÁ, Věra a PETROVÁ, Iva. Ekonomická situace neúplných rodin. Praha: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 1996. 35 s. ISBN 80-238-3787-7.
* MÁROVÁ, Zdeňka, RADVANOVÁ, Senta a MATĚJČEK, Zdeněk. Výchova dětí v neúplné rodině. 2. vyd. Praha: SPN, 1977. 120 s. Knihy pro rodiče.

 V Souborném katalogu můžete nalézt mnoho dalších knih, některé z nich mohou obsahovat i Vámi požadované statistické údaje.

 Dále by pro Vás zajímavých zdrojem mohly být licencované online databáze, které obsahují záznamy a často také plné texty článků ze zahraničních odborných periodik. Pro uživatele NK ČR jsou předpláceny databáze, jejichž přehled naleznete na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Jelikož jste studentkou vysoké školy, doporučujeme Vám zeptat se v knihovně vaší fakulty, k jakým online licencovaným zdrojům má přístup a využít je.

Výše uvedený seznam literatury je pouze orientační, jelikož student by si měl literaturu k vysokoškolské práci dohledat sám a dokázat tak svoji schopnost práce s informačními zdroji. Doufáme, že uvedená literatura pro Vás bude zajímavá a doporučení  pro další hledání užitečný.

Jako zdroj statistických informací je v České republice nejrelevantnější Český statistický úřad (http://www.czso.cz/), který některé statistiky, grafy apod. zveřejňuje volně na svých stránkách. Nejedná se však o všechna data, která úřad zpracuje. Domníváme se však, že potřebné informace naleznete i v knihách a odborných článcích.