salajka

Text dotazu

Co to je salajka?

Odpověď

Dobrý den,

Josef Pečírka v Nerostopisu... uvádí:

"Soda čili Salajka (die Soda) nachází se v kusech, zrnech, též tyčkovitě složena i jako prášek, smíchaný s rozličnými zemitými částkami, jichž bývá sproštěna, když se rozpustí a vyhladiti nechá,... barva bílá, obyčejně od přimíchaných látek špinavá, lesk skelný, tvrdost 1,5, tíže  1,4, chuť louhovitá..."

Zdroj: PEČÍRKA, Josef. Nerostopis pro nižší gymnasia a reální školy. Praha: J.G.Calve, 1853.

Z dalších zdrojů:

Salajka může být:

Salajka (národní přírodní rezervace) – chráněné území u obce Bílá v okrese Frýdek-Místek

Salajka (Horní Lomná) – poutní místo u Horní Lomné u Třince

Salajka (potok) - pravostranný přítok Spáleného potoka, protékající Dambořicemi

slovenské pojmenování pro kypřící prášek, jehož hlavní součástí je hydrogenuhličitan amonný

příjmení osob

Antonín Salajka (1901–1975) – katolický kněz, teolog a profesor UK

Jiří Salajka – český malíř a grafik

Milan Salajka (1928–2012) – duchovní CČH, teolog a profesor UK

Martin Salajka – český fotograf

Mgr. Antonín Salajka - český pedagog a fotograf

http://cs.wikipedia.org/wiki/Salajka

Salajka, jinak nazývaná též "jelení sůl", "amonium" anebo "cukrářské droždí" je hydrogenuhličitan amonný (NH4HCO3). Při pečení se přidává do těsta a má podobnou funkci jako kypřící prášek anebo soda bikarbona (NaHCO3). (Používá se hlavně při pečení koláčů nebo např. do perníku).

Teplem se rozkládá na oxid uhličitý, amoniak a vodu, čím vytváří bublinky v těstě.

NH4HCO3 (s) → CO2 (g) + NH3 (g) + H2O (g)