Šachovaná orlice

Text dotazu

Dobrý den, vážení!
píši článek o orlicích a orlech ve znacích a značkách. Narazil jsem na neznámo u šachované orlice. Ví se, proč je šachovaná? Předem děkuji za pomoc. Zdar a požehnání vašemu konání.

Odpověď

Dobrý den,
bohužel proč je orlice šachovaná se mi nepodařilo zjistit. Podle A. Sedláčka je šachování jednou z heraldických barev. Šachování žádný zvláštní význam nemá, snad aby se odlišila od orlic jiných.
V literatuře, ve které jsem hledala, byla šachovaná orlice zmiňována většinou ve spojitosti s Moravou. Tedy by se z toho dalo odvodit, že šachovaná orlice je orlice moravská (bez záruky).

V r. 1462 byla moravská orlice císařem Bedřichem z červené a bílé šachovnice polepšena na zlatou a červenou a to z vděčnosti, že moravští stavové mu pomáhali proti vzbouřilým Rakušanům.

Např. Olomouc jako královské město použilo znaku markraběcího - tedy šachovanou orlici na modrém poli.

Přesnější údaje by Vám snad mohli sdělit v Česká heraldické společnosti.
www adresa: http://www.heraldicka-spol.net/
email: info@heraldicka-spol.net