rytmus ve verších

Text dotazu

Mohli byste mi, prosím, určit rytmus ve verších první sloky Erbenovy Kytice? Osobně si myslím, že se jedná o trochej, ale na internetu jsem našla, že první slabika je nepřízvučná (jamb). Tak nevím k čemu se klonit. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dotaz tohoto typu byste měla spíš směrovat např. na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/. Z našich zdrojů odpověď na Vaši otázku dávají jen internetové odkazy, ale jejich správnost neověřujeme.

Kytice obsahuje šest slok po čtyřech verších s využitím střídavého rýmu (abab).

Počet slabik se v jednotlivých verších pravidelně střídá. Metrum první sloky: "Zemřela matka a do hrobu dána, " - daktyl; "siroty po ní zůstaly," - daktylotrochej; "i přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly." - jamb. Metrum nelze obecně specifikovat, nicméně se nachází ve většině veršů, lze tedy hovořit o sylabotónickém verši.

Čerpáno z: Václav Raida, Kytice - Literární rozbor,  http://amper.ped.muni.cz/~jonas/Jaroska/4A2012/matura/%E8e%9Atina/Liter%E1rn%ED%20interpretace/Va%9Aek/Kytice.pdf.

"...Z lidové poezie (K.J.Erben) poznal a odposlouchal i změny a nepravidelnosti rytmu a i to mělo svůj ohlas v básních Kytice. Dodnes se literární teoretikové nemohou shodnout na tom, v jakém rytmu je Kytice psána. Ale to je právě část jejího kouzla: metrum jejích básní není stereotypní, nechává čtenáři na vůli, jak který verš chce vnímat, zda daktylotrochejsky, trochejsky nebo některé verše jambicky. I to dodává Kytici stálou svěžest, stejně jako, a to především, její jazyk, který je bližší jazyku lidovému než přísně spisovnému...

A proto také Erbenova Kytice nepodléhá rzi času; jest z příliš dobrého kovu a příliš dobře pracována." (Arne Novák, Myšlenky a spisovatelé.) http://www.fatym.com/abcd/k/000151/info.htm, ( autorem příspěvku je Rudolf Havel)

http://www.mojecestina.cz/article/2011011002-druhy-rymu

Střídavý rým je takový rým, ve kterém se sudý verš rýmuje se sudým a lichý verš se rýmuje s lichým. Jinak řečeno rým tvoří 1. verš se 3. veršem a 2. verš se 4. veršem. Vzorcem pro tento rým je pak abab. Například:

Zemřela matka a do hrobu dána, (a)

siroty po ní zůstaly; (b)

i přicházely každičkého rána (a)

a matičku svou hledaly. (b)

(Karel Jaromír Erben: Kytice)