rychlost volného pádu předmětů stejného tvaru a velikosti, ale různé hmotnosti

Text dotazu

Zajimalo by mne, jestli např. stejně velké koule, ale z různých materiálů, tedy o různých hmotnostech, budou padat v naší atmosféře stejnou, nebou různou rychlostí. Jestli je rychlost jejich pádu závislá pouze na gravitaci, nebo i na hmotnosti.
Děkuji za odpověď a jednoducho, laikem srozumitelnou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Vysvětlující odpověď včetně použitých vzorců naleznete na následujícím odkazu: http://www.nabla.cz/soubory/fyzika/priklady/mechanika/volny-pad-dve-koule.pdf.

Stručně řečeno, těžší koule bude padat větší rychlostí, protože vzhledem k její vyšší hmotnosti na ní bude působit větší tíhové zrychlení. Ve vakuu by obě koule padaly stejně rychle.

Pokud byste měla zájem ověřit si platnost použitých vzorců, můžete nahlédnout do některé z následujících publikací: https://vufind.techlib.cz/Search/Results?lookfor=Fyzika&type=AllFields&sort=year&filter[]=topic_facet%3A%22fyzika%22&filter[]=language%3A%22Czech%22

Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem

Vojtěch Turek

Oddělení služeb

Národní technická knihovna