Rychlost světla

Text dotazu

Světlo letí ve vakuu rychlostí 300 000 km/s. Narazí třeba do diamantu, rychlost klesne na 125 000 km/s. Vyrazí z diamantu a zase nabere rychlost 300 000 km/s. Jak to světlo dokáže, když už nedostane energii.

Odpověď

Maxwellova teorie elektromag. pole považuje elektromag. záření za příčné vlnění, jehož základní charakteristiky jsou mimo jiné kmitočet a vlnová délka.
Při šíření světla ve vakuu platí pro světelný paprsek kmitočet x vlnová délka = je rychlost světla
Ve skutečnosti se však záření vyskytuje složené z vln o různých kmitočtech.
Podle kvantové teorie je elektromagnetické záření tvořeno fotony. Foton je považován mezi elementární částice podobně jako elektron nebo proton, to znamená, že ho lze charakterizovat stejnými fyzikálními veličinami jako ostatní elementární částice -energií, hybností, hmotností, elektr. nábojem atd. Pojem foton byl zaveden, aby bylo možno vysvětlit skutečnost, že energie přechází mezi elektromagnetickým zářením a látkou nespojitě, jen po určitých kvantech.

K Vaší konkrétní otázce, po průchodu diamantem se rychlost změní dle indexu lomu, což je pro diamant 2.4173. Pak je rychlost světel. paprsku v diamantovém prostředí = rychlost světla ve vakuu : 2.4173.  Poněvadž se rychlost světla v látkách mění, mění se i jeho vlnová délka. Vlnová délka= rychlost světla: frekvence světelného vlnění. Jestliže tedy světlo prochází ze vzduchu do diamantu, má ve diamantu kratší vlnovou  délku. Frekvence světla se nemění. Frekvencí je určena barva a ta se tedy taky nezmění. Čili energie po opuštění diamantu se nikde žádná nedodá, ale změní se prostředí - vlnová délka a rychlost.