ryby, slaná voda

Text dotazu

Dobrý den, chtela bych se zeptat na následující věc: Jak můžou přežívat ryby v mořské(slané) vodě, když člověk-trosečník by bez sladké vody na opuštěném ostrově umřel žížní? Má ryba i slanou krev, proč není i maso slané?

Odpověď

Dobry den, Váš dotaz budou muset zodpovědět zkušení odborníci na tuto problematiku.
Obraťte se např. na pracovníky Výzkumného ústavu rybářského http://www.vurh.jcu.cz/ nebo na Ustav zemědělských a potravinářských informací
http://www.http://www.vurh.jcu.cz/knihovna.uzpi.cz/default.asp?ch=167&typ=5 .
Existuje samozřejmě množství různých odborných i populárně naučných knih, které se zabývají životem ryb mořských i sladkovodních, ale není v našich silách je studovat.
Hlavni rozdělení ryb je na sladkovodní, vod smísených a ryb mořských. Ne všechny druhy ryb přivádějí potomstvo na svět v místech, kde žijí cely rok.
Většina druhu ve snaze zabezpečit pro ně co nejvhodnější podmínky úspěšného vývoje podniká velmi dlouhou pout - táhnou. Některé ryby, které tráví život v moři, ke tření táhnou do sladkých vod (tzn. anadromní ryby - lososovité, jeseterovité) nebo naopak (katadromní ryby - např. úhoř). Dlouhým vývojem patrně došlo k tomu, ze některé ryby přizpůsobily svůj život slané vodě, některé naopak vodě sladké. Soli, které jsou v mořské vodě rozpuštěné, jsou příčinou její větší hustoty. Vliv má i teplota vody. Mimo pevné látky obsahuje voda mořská i pohlcené plyny: kyslík a dusík (vzduch), kysličník uhličitý ... Kyslík a kysličník uhličitý jsou životně důležité pro mořské živočišstvo a rostlinstvo. Slanost mořské vody je patrna i tím, ze se pění (možno pozorovat při vjezdu z řeky do moře). Mořská voda je na podzim a v zimě teplejší, na jař a v létě chladivější než vzduch (významný podnebný regulátor). Všechny tyto poznatky mají nepochybně vliv na život ryb v řekách i v mořích. Podle sdělení odborníka z oblasti rybářství: "Pro přežití u mořských ryb hraje významnou roli pečlivá osmoregulace - výměna a přenos iontů mezi vnitřním prostředím (rybou) a okolní vodou. To je řízeno v žábrách - hlavně Na+, Cl- a H+ ionty. Krev mají zřejmě slanější. Obsahuje 50x více močoviny (což je chemicky sůl) než krev savců. Jinak mořské ryby vylučují jen velmi malé množství koncentrované moči (oproti sladkovodním: ty vylučují velké množství zředěné moči). Hlavním vylučovacím orgánem tedy není ledvina, ale žábry (vylučuje amonné ionty - NH4+). Je pravda, ze při kuchyňské přípravě některých mořských ryb není potřeba maso solit tolik, jako při přípravě např. jihočeského kapra..."