ryby

Text dotazu

Dobrý den.Potřeboval bych zjistit ze které skupiny
bezčelistnatých(Agnatha) se vyvinula skupina
čelistnatých(gnathostomata).Děkuji

Odpověď

Dobrý Dobrý den,

"Otázka vzniku ryb a vzájemných vztahů jednotlivých linií patří k nejspletitějším problémům systematiky a paleontologie obratlovců." (HANEL, Lubomír. Ryby. (1), Lalokoploutví, dvojdyšní, chrupavčití, kostnatí. 1. vyd. Praha : Albatros, 1998.) Dosud není ani zcela zřejmé, zda došlo k vývoji ryb ve sladké či slané vodě.

První formy obratlovců (bezčelistnatí) se objevují v období prvohor (svrchním kambriu a spodním ordoviku - asi před 500 miliony let).

"Prvé rybám podobné formy čelistnatých se objevily ve vodním prostředí a dále se vyvíjely různými směry ve svrchním siluru před 400 miliony let, avšak pozdější objevení není pokládáno paleontology za důkaz vývoje čelistnatců z bezčelistnatých." (BARUŠ, Vlastimil. Mihulovci (Petromyzontes) a ryby (Osteichthyes). [Díl] 1. 1. vyd. Praha : Academia, 1995. s. 307-308.)

Většina paleontologů a dalších vědců se v současné době kloní k hypotéze, že tyto dvě linie mají společného předka, vyvíjely se ovšem odděleně, tedy jako sesterské linie.

Někteří vědci spatřují důkaz odděleného vývoje v odlišném vývoji žáber či žaberních oblouků (Bjerring, Mallatt aj. - více informací viz ROČEK, Zbyněk. Historie obratlovců : evoluce, fylogeneze, systém. 1. vyd. Praha : Academia, 2002. s. 133.)

"I když čelistnatci pravděpodobně nevznikli z bezčelistnatých, jisté je, že obě nadtřídy měly společné předky. Předpokládáme, že předky obratlovců byli vodní živočichové podobní dnešním bezlebečným, kteří jsou někdy označováni Protoctaniata; jsou to ovšem hypotetické formy."

(GAISLER, Jiří. Úvod do zoologie obratlovců. 5., částečně upravené vyd. Brno : Masarykova univerzita, 1994. s. 75.)

Použitá a doporučená literatura:

* BARUŠ, Vlastimil. Mihulovci (Petromyzontes) a ryby (Osteichthyes). [Díl] 1. 1. vyd. Praha : Academia, 1995.

* ROČEK, Zbyněk. Historie obratlovců : evoluce, fylogeneze, systém. 1. vyd. Praha : Academia, 2002.

* GAISLER, Jiří. Úvod do zoologie obratlovců. 5., částečně upravené vyd. Brno : Masarykova univerzita, 1994.

* GAISLER, Jiří. Zoologie obratlovců. 2., přeprac. vyd. Praha : Academia, 2007.

* ZRZAVÝ, Jan. Fylogeneze živočišné říše. 1. vyd. Praha : Scientia, 2006.

* ŠPINAR, Zdeněk Vlastimil. Paleontologie. 1. vyd. Praha : SNTL, 1986.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR:

http://aleph.nkp.cz/cze/skc, Jednotné informační brány: http://www.jib.cz/ či článkové databáze ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl .