rybníky v okr. Rokycane

Text dotazu

Dobrý den,
mám dotaz ohledně seznamu rybníků ať současných tak zaniklích v katastru
obce Cheznovice, okr. Rokycany, PSC 338 06. Pokud je možné zjistit zaniklé
rybníky a jejich umístění či název.
Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. O historickém umístění rybníků v Cheznovicích nejvíce vypovídají mapy:

* I. vojenské mapování (2. polovina 18. století) - Cheznovice se třemi rybníky jsou zachyceny na mapovém listu č. 140, největší je pravděpodobně pojmenován Chesnowskej Teich

* Archiv map Zeměměřického úradu: https://ags.cuzk.cz/archiv/ - mapování Cheznovic pro potřeby Stabilního katastru proběhlo v roce 1839, na mapě, která zobrazuje centrum obce, je vidět několik rybníků - Welkeg (Velkej), Struhoweg (Struhovej) a Dratowskeg (Dratovskej). Z mapy Čech je nutné vybrat místo, které chcete zobrazit, a kliknutím ho postupně zvětšovat až na úroveň jednotlivých katastrálních území. Pro zobrazení stabilního katastru stačí do mapy na místo, které Vás zajímá. Vpravo se Vám následně zobrazí nabídka dostupných archiválií a informací k danému území.  kliknout myší na tlačítko "výběr území" v pravé části okna a pak na katastrální území, které Vás zajímá.

* II. vojenské mapování probíhalo v letech 1836-1952, obec Cheznovice je uvedena na mapovém listu W_10_II, zachycen je Welkeg Teich a dva menší rybníky

* III. vojenské mapování probíhalo v Čechách v letech 1877-1880, obec Cheznovice naleznete na mapovém listu 4051_4, zachyceny jsou zde Drátovský a Velký rybník

* v aktuálním Katastru nemovitostí je v cheznovickém katastru zachycen rybník Drátovský a další dvě nepojmenované vodní plochy (http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/marushka/default.aspx?themeid=3&&MarQueryId=6D2BCEB5&MarQParam0=651133&MarQParamCount=1&MarWindowName=Marushka)

V publikaci "Cheznovice 1379-1979 : 600 let obce", která je volně dostupná na stránkách této obce (https://www.cheznovice.eu/wp-content/uploads/soubory/317-pdf.pdf) , jsme nalezli několik informací o cheznovických rybnících. Roku 1494 věnoval král Vladislav II. Cheznovice Janovi a Kunatovi Pešíkům z Komárova, v listině se praví, že předává vesnici včetně potoků a rybníků. Další zpráva o rybnících pochází z roku 1623. V popisu Cheznovic se uvádí, že se při této vsi nachází pustý rybník, který je však nutné opravit. Rybník by bylo možné využít pro chov kaprů a také pro potřeby vysoké pece a hamru. Přes tento velký pustý rybník vedl potůček dolu pod ves a dále do rybníka Velký Svatoštěpánský, který patřil císaři. Pod samotnou vsí byl v té době ještě druhý malý rybníček, kde by bylo možné také postavit vysokou pec. Rustikální tereziánský katastr z poloviny 18. století v Cheznovicích zmiňoval rybníky Cheznovický, U pece cheznovické a u Cheznovic. V roce 1898 zrušil hořovický velkostatek rybník vybudovaný v roce 1420, podle publikace "Cheznovice 1379-1979 : 600 let obce" se tomuto prostoru v době vzniku brožury říkalo "Na panské louce", podle srovnání historický a současných map byl tedy zrušen rybník označovaný jako Velký/Welkeg. K roku 1953 je pak již zmíněno jen dokončení regulace potoka s nádrží. V novinách Pravda jsme pak nalezli informaci, že byl v roce 1953 v Cheznovicích na Rokycansku vybudován nový rybník, tato akce souvisela s usnesením vlády obnovovat a budovat vodní nádrže a zabránit tak opakování katastrofálního sucha z roku 1947. S největší pravděpodobností se obě uvedené akce týkají jedné vodní plochy.

Poblíž Cheznovic se pak nacházejí i další rybníky - Štěpánský, Hluboký, Němec, Podmýtský, Holoubkovský, Dolejší a Hořejší Kařezský, Bechyňský, Cekovský, Nový, Heřman atd. Některé z těchto rybníků jsou popsány v "Encyklopedii vodních ploch ..." a knize "Rybníky Plzeňského kraje".

použité zdroje:

* Cheznovice 1379-1979 : 600 let obce. Cheznovice, 1979. s. 4-5, 8, 23. online dostupné na https://www.cheznovice.eu/wp-content/uploads/soubory/317-pdf.pdf

* (kr). Nové rybníky. Pravda., 1979, roč. 60, příloha, č. 1 (6.1.1979), s. 8. - http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29682984

* ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska. Praha : Libri, 2010. 367 s. ISBN 978-80-7277-440-1.

* KUMPERA, Jan ; ZAHRADNICKÝ, Jiří. Rybníky Plzeňského kraje aneb putování za rybniční vůní. Plzeň : Ševčík, 2008. 128 s. ISBN 978-80-7291-192-9.