rue des Francs-Bourgeois

Text dotazu

V paříži se nachází ulice \"rue des Francs Bourgeois de Saint Michel. Prosila bych zjistit, kdo byl Franc Bourgeois, případně jak by se přeložil název této ulice do češtiny.

Odpověď

Dobrý den, podle publikace J.-P. Cléberta Les rues de Paris. T.II, s. 170-171 (Paris, 1958):
ulice Rue des Francs-Bourgeois není pojmenovaná podle určité osobnosti. Franc-bourgeois znamená francouzsky svobodný měšťan (franc je adjektivum, nikoli osobní jméno), tedy jde o ulici svobodných měšťanů, obyvatel natolik chudých, že dostávali podporu od městské správy. Saint Michel není podle této publikace součástí jména ulice, znamenalo by lokální určení.