Rudé právo, Svoboda

Text dotazu

Dobrý den. Zabývám se hledáním jakékoli
publikace, která se týká Rudého práva od roku 1945 do roku 1951 či deníku Svoboda (vydávalo ho KV KSČ v Praze) v letech 1958-1967. Také by mi pomohla publikace týkající se obecně stranického tisku v letech 1945-1968. Snažím se vyhledat všechny články od Miroslava
Karného, který v té době v těchto novinách publikoval. Zatím jsem o tom
nic nenašla. Bylo by současně velmi nápomocné, kdyby existovala nějaká bibliografie článků Rudého práva a Svobody nebo by bylo skvělé, kdyby existoval soupis zkratek jmen autorů těch článků. Za každou informaci budu velmi vděčná. Těším se na Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

posílám krátký seznam publikací, které by vás mohly zajímat:

Vojtěch Dolejší : 40 let Rudého práva, Praha  : Státní nakladatelství
politické literatury  , 1960, 232 s.

Jan Miessler : Dva konce jedné hegemonie: Svobodné slovo, Rudé právo a 17.
listopad 1989, diplomová práce, Brno, Masarykova univerzita, Fakulta
sociálních studií

Jana Nováčková : Stylová automatizace v deníku Rudé právo, diplomová
práce, Brno, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, 1984, 90 s.

Dagmar Macinauerová : Reflexe Němců a Německa v komunistickém deníku Rudé
právo v prvním poválečném roce, bakalářská práce, Praha, Univerzita
Karlova, Fakulta humanitních studií, 2003, 74 s.

Sylvie Dovenerová : Politické procesy vedené komunistickým režimem proti
ženám na příkladu Milady Horákové, Fráni Zemínové a Antonie Kleinerové a
jejich medializace v dobovém českém denním tisku, bakalářská práce, Praha,
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, 2009, 45 s.

Soupis komunistického a dělnického tisku 1870-1938  / sestavila Margita
Reháková, Praha  : Ústav marxismu-leninismu ÚV KSČ  , 1974.

Jiří Franěk : Naše Rudé právo : čtyřicet let listu KSČ, který bojuje za
pravdu, socialismus a mír, Praha : Státní nakladatelství politické
literatury , 1960, 41 s.

Pro další hledání doporučuji nahlédnout na www.jib.cz