Rudé právo - Miroslav Karný

Text dotazu

Zabývám se hledáním jakékoli publikace, která se týká Rudého práva od roku 1945 do roku 1951 či deníku Svoboda (vydávalo ho KV KSČ v Praze) v letech 1958-1967. Také by mi pomohla publikace týkající se obecně stranického tisku v letech 1945-1968. Snažím se vyhledat všechny články od Miroslava Karného, který v té době v těchto novinách publikoval. Zatím jsem o tom nic nenašla. Bylo by současně velmi nápomocné, kdyby existovala nějaká bibliografie článků Rudého práva a Svobody nebo by bylo skvělé, kdyby existoval soupis zkratek jmen autorů těch článků. Za každou informaci budu velmi vděčná.

Odpověď

Bohužel Bibliografie článků v českých časopisech vychází až od r. 1953.
Pokud hledáte články starší, nezbývá vám nic jiného než dané noviny
prolistovat.

Ohledně zkratek a novinářských šifer bych se zkusila obrátit Ústav pro
českou literaturu nebo Ústav pro jazyk český.

Existují dvě knihy seznamu novinárkých šifer, ale M. Kárný v nich uveden
není:

PROCHÁZKOVÁ, Marie. Autorské šifry v českých časopisech 1959-1964. Praha :
Státní knihovna ČSSR, Národní knihovna, 1965.

TAUŠ, Karel. Slovník cizích slov, zkratek, novinářských šifer, pseudonymů
a časopisů pro čtenáře novin
. Blansko : Nakl. Karel Jelínek, 1947.