rtuť

Text dotazu

Dobrý den, ptám se: Jak vědci zjistili, že rtuť je kov?

Odpověď

Dobrý den,

Ottův slovník naučný uvádí, že rtuť je prvek, který byl znám již ve starověku. Alchymisté jí dali jméno a znak oběžnice Merkura. V přírodě se zřídka vyskytuje ryzí, ještě řídčeji jako chlorid, jodid, amalgam stříbra, nejčastěji v podobě rumělky - sulfidu rtuťnatého, téměř jediné rudy rtuti.

Podle periodického zákona prvků, který objevil v roce 1869 a v roce 1870 upřesnil a publikoval ruský chemik D.I. Mendělejev (1834-1907), je rtuť zařazena mezi kovy.
Mendělejev uspořádal prvky do tabulky a seřadil je podle atomové hmotnosti.
Při tomto uspořádání tak získal 12 řad prvků, z nichž v každé se vlastnosti prvků periodicky opakují a atomová hmotnost neustále stoupá, viz http://www.tabulka.cz/prvky/ukaz.asp?id=80 .
Jeho práce vyšla pod názvem "Přirozená soustava prvků a její použití k udání vlastností prvků dosud neobjevených".