Rozvojový potenciál nebo potenciál rozvoje?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli je pojem "potenciál rozvoje" to stejné jako "rozvojový potenciál"?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše otázka je pro nás značně složitá, protože v knihovně máme spíše knihovnické vzdělání než bohemistické. Žádná z encyklopedií přesně rozdíly mezi oběma termíny nedefinuje. Vycházeli jsme proto z analogií, se kterými máme zkušenosti.

Když jsme začínali s automatizovaným zpracováním literatury a vytvářeli nový heslář, řešili jsme podobný problém: jaký je vztah mezi termíny literární dějiny x dějiny literatury nebo literární teorie x teorie literatury.

Odborní pracovníci fakulty nám vysvětlili, že se jedná v podstatě o synonyma a oba termíny se používají proto, že na rozdíl od technické oblasti není oblast společenských věd přesně definovaná. Doporučili nám, abychom v obou případech preferovali termíny se substantivy dějiny literatury a teorie literatury.

Domníváme se proto, že Váš dotaz patří do stejné kategorie termínů. Neumíme Vám na sto procent potvrdit, že se jedná o skutečné synonymum, nicméně z analogie z výše uvedených termínů bychom se k tomuto závěru klonili.

O tom, že neexistuje jednotná terminologie podle našeho názoru svědčí i to, že se používají oba termíny i v projektech zmiňovaných na internetu.

Protože Vám více poradit neumíme a pokud potřebujete stoprocentní jistotu, obraťte se na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.