Rozvojový potenciál nebo potenciál rozvoje?

chtěla jsem se zeptat, jestli je pojem "potenciál rozvoje" to stejné jako "rozvojový potenciál"?
Děkuji za odpověď.

Vaše otázka je pro nás značně složitá, protože v knihovně máme spíše knihovnické vzdělání než bohemistické. Žádná z encyklopedií přesně rozdíly mezi oběma termíny nedefinuje. Vycházeli jsme proto z analogií, se kterými máme zkušenosti.

Když jsme začínali s automatizovaným zpracováním literatury a vytvářeli nový heslář, řešili jsme podobný problém: jaký je vztah mezi termíny literární dějiny x dějiny literatury nebo literární teorie x teorie literatury.

Odborní pracovníci fakulty nám vysvětlili, že se jedná v podstatě o synonyma a oba termíny se používají proto, že na rozdíl od technické oblasti není oblast společenských věd přesně definovaná. Doporučili nám, abychom v obou případech preferovali termíny se substantivy dějiny literatury a teorie literatury.

Domníváme se proto, že Váš dotaz patří do stejné kategorie termínů. Neumíme Vám na sto procent potvrdit, že se jedná o skutečné synonymum, nicméně z analogie z výše uvedených termínů bychom se k tomuto závěru klonili.

O tom, že neexistuje jednotná terminologie podle našeho názoru svědčí i to, že se používají oba termíny i v projektech zmiňovaných na internetu.

Protože Vám více poradit neumíme a pokud potřebujete stoprocentní jistotu, obraťte se na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Jazyk, lingvistika a literatura

Knihovna Filozofické fakulty UK