rozpočet, původ a význam slova

Text dotazu

Jaký je význam slova rozpočet, případně jeho vznik.

Odpověď

Dobrý den,

výraz rozpočet označuje rozvržení předpokládaných nákladů a příjmů. Velmi často se s tímto výrazem setkáváme ve spojení státní rozpočet, což je základní finanční plán státu, který je schvalován ve formě zákona nejvyšším zákonodárným orgánem státu a stanovuje jeho předpokládané příjmy a výdaje na jeden rok. Užívá se také v ustáleném spojení "udělat někomu čáru přes rozpočet" = překazit jeho úmysly.
Nepodařilo se nám bohužel nikde nalézt původ či vznik tohoto slova, nicméně se domníváme, že bylo odvozeno od slovesa "rozpočísti" = počítáním rozvrhnouti, rozděliti, stanoviti.
Informace jsme nalezli v těchto publikacích:
Příruční slovník jazyka českého. Díl IV., část 2. V Praze: Státní nakladatelství, 1944-1948.
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9.
Velký slovník naučný. Díl II, M-Ž. Praha: Encyklopedie Diderot, 1999. ISBN 80-902723-1-2.