Rozdíl mezi záplavou a povodní

Text dotazu

Dovoluji si požádat o specifikaci rozdílu mezi pojmem \"potopa\" a pojmem \"povodeň\", jedná se o dotaz z oboru terminologie pojmů.

Odpověď

Povodeň - přechodné stoupnutí hladiny vody ve vodním toku nad úroveň břehu, způsobené náhlým zvětšením průtoku vody, např. z dešťů, tání sněhu nebo zmenšením průtočnosti koryta

Druhý odborný termín se používá spíše záplava než potopa (většinou myšleno jako potopa světa - mytologicky, biblicky)

Záplava - zatopení pozemku při vystoupení vody z břehu toku za povodně. Může nastat vlivem přívalových dešťů nebo rychlého tání sněhu; také protržením hráze vodní nádrže apod. Nastává též při vystoupení podzemní vody nad povrch. Mění zásadně půdní podnebí; z biologického hlediska je nejdůležitější vytlačení půdního vzduchu vodou (až na malé objemy vzduchu uzavřeného), způsobující nedostatek kyslíku pro život kořenů rostlin

Zdroj: Bioklimatologický slovník : terminologický a explikativní. Praha : Academia, 1980.