rozdíl mezi kotlinou, údolím a bystřinou

Text dotazu

Zdravím.
Jaký je rozdíl mezi kotlinou, údolím a bystřinou???

Odpověď

Dobrý den,

kotlina je výrazná okrouhlá sníženina v krajině, mnohdy obklopená horami. Její dno je ploché nebo mírně zvlněné. Má zpravidla tektonický původ, ale může vzniknout i následkem eroze (přirozeného odstraňování hornin, jejich zvětralin a půdy) nebo denudace (souboru procesů rozrušování a odnášení horninového materiálu). Výskyt kotlin není závislý na nadmořské výšce.

Údolí je protáhlá sníženina na povrchu pevniny, vzniklá většinou říční činností. Údolí se sklání ve směru toku řeky a jeho tvar je dán působením eroze a svahových procesů (např. sesuvů). Některá existující údolí byla přehloubena ledovcem.

Slovo „bystřina“ označuje prudký horský potok.

Zdroje:

Matějček, T. a kol.: Malý geografický a ekologický slovník : Příručka pro školu a veřejnost. Praha : Nakladatelství České geografické společnosti, 2007.

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.