roubené stavby

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy se přibližně začaly stavět roubené chaloupky. Také jaké v té době lidé nosili oblečení, v jakém slohu se stavělo, kteří panovníci byli v té době u moci, jaká byla nejčastější a nejoblíbenější jména a příjmení, jestli mluvili nějakým odlišným jazykem, jaké používaly dopravní prostředky, co jedli, jaká uznávali náboženství.

Odpověď

Dobrý den, dle encyklopedie Lidová architektura a národopisné encyklopedie Lidová kultura, pocházejí nejstarší roubené konstrukce na našem území z 8. - 12.století. Objev nejstarší konstrukce pochází z obce Klučev. Zde byly nalezeny žlábky po roubené konstrukci z 8.století. Z dalších století pocházejí objevy v Levém Hradci, Kouřimi, Pražském hradě, v Praze - Ungeltu, Hradisku u Zlína aj. Období 13. - 15. století je obdobím vzniku víceprostorových domů  a regionálních typů obydlí.

Váš dotaz je velmi obsáhlý. K jednotlivým oblastem života ve středověku, na které se ptáte, proto uvádíme pouze literaturu, ve které potřebné informace naleznete.

O odívání obyvatelstva ve středověku informují např. publikace:
* KYBALOVÁ, Ludmila. Středověk. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001.
* KYBALOVÁ, Ludmila. Obrazová encyklopedie módy. 1. vyd. Praha : Artia, 1974.
* Dějiny hmotné kultury. [Díl] 1, [sv.] 2, Kultura každodenního života od 13. do 15. století. 1. vyd. Praha : SPN, 1985.

Stavebním a uměleckým slohem raného středověku je sloh románský, od 12.století románský styl pozvolna vytlačuje gotika.
*  [10 století architektury. 1], Architektura románská. 1.vyd. Praha : Správa Pražského hradu : DaDa, 2001.
*  DVOŘÁČEK, Petr. Románský sloh. Praha : Levné knihy KMa, 2005.

O dějinách českých zemí v období raného středověku se dočtete například v publikacích:
*  Dějiny zemí Koruny české. I., Od příchodu Slovanů do roku 1740. 9. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2003, c1993.
*  HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. První díl, [Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku]. 1. vyd. V Praze : Práce, 1985.
*  České země v raném středověku. 1.vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2006.

Vznik a vývoj českých příjmení přibližuje kniha: MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. O vzniku českých příjmení se zde píše: Příjmení vznikala během několika století, od 14. do 18. století, nejprve u šlechty, pak u měšťanů a u svobodných sedláků." Zdá se, že v raném středověku byla užívána pouze křestní jména, často doplněná o přízvisko, které sloužilo k odlišení osob stejného jména na určitém území.

Dokladem jazyka užívaného na českém území v období raného středověku jsou první písemné památky. V tomto období vznikají první staroslověnsky psané texty. Jazykem vzdělanců byla latina.
*  Dějiny české literatury. I, Starší česká literatura. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1959.
*  Česká literatura od počátků k dnešku. 2., dopl. vyd. [i.e. 3. vyd.] Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008.

Kapitolu věnovanou středověké dopravě nabízí kniha:
*  Dějiny hmotné kultury. [Díl] 1, [sv.] 2, Kultura každodenního života od 13. do 15. století. 1. vyd. Praha : SPN, 1985.

Stravování ve středověku přibližují dokumenty:
*  BERANOVÁ, Magdalena. Jídlo a pití v pravěku a ve středověku. 1.vyd. Praha : Academia, 2005.
*  Dějiny hmotné kultury. [Díl] 1, [sv.] 2, Kultura každodenního života od 13. do 15. století. 1. vyd. Praha : SPN, 1985.

Raný středověk je obdobím prosazování křesťanské víry na našem území. Více se můžete o vývoji křesťanské dočíst v knize:
SOOMER, Petr. Začátky křesťanství v Čechách : kapitoly z dějin raně středověké duchovní kultury. Praha : Garamond, 2001.

Další publikace, které se věnují běžnému životu ve středověku:
* Člověk českého středověku. 1.vyd. Praha : Argo, 2002
* BREUERS, Dieter. Na hradech, v klášterech, v podhradí : středověk, jak ho neznáte. 2. vyd. Praha : Brána : Knižní klub, 2007.
* GOETZ, Hans-Werner. Život ve středověku. 1.vyd. Jinočany : H & H, 2005.

Použitá literatura a zdroje:
* Online katalog Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/F/cze/nkc (zde můžete dohledat další publikace k tématu)
* VAŘEKA, Josef. Lidová architektura : encyklopedie. 2., přeprac. vyd., V nakl. Grada 1. vyd. Praha : Grada, 2007.
* Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. 1.vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007.