Rossmeissl v Berní rule

Text dotazu

Dobrý den, měl bych zájem o vyhledání jména Rossmeisl,nebo Rossmeissl v Berní rule.Jedná se kraj Loketsko-pokud by bylo z města Horní Slavkov(Schlaggenwald)nebo Čistá(Lauterbach Stadt).Pokud by to šlo byl bych Vám zavázán.Předem děkuji za jakékoliv informace.

Odpověď

Dobrý den,

v generálním rejstříku k berní rule z roku 1654 je uvedena pouze jedna osoba s příjmením Rossmeissel (Rossmeisel), a to sedlák Georg Rossmeissel  z obce Černava (soudní okres Nejdek, panství Lipnice).

Soupis poddaných po dle víry uvádí celou rodinu výše zmíněného sedláka:

V roce 1651 bylo Georgu Rossmeisselovi přibližně (tento údaj je třeba brát s jistou rezervou) 60 let. Jeho ženě Evě 40 let. Měli dva syny: Adama (18 let) a Mathesa (9 let).

Oba dva zmíněné dokumenty (soupis poddaných i berní rula) se ovšem nedochovaly v úplnosti. Je tedy možné, že osoba tohoto příjmení mohla žít i v jiné obci, u níž se ovšem seznam obyvatel nedochoval v úplnosti či vůbec.

Zdroj:

* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* ČÁŇOVÁ, Eliška, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Loketsko. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv, 1993. 337 s. ISBN 80-85475-09-X.