romatismus v české literatuře - opozice romantických a nacionálních tendencí

Text dotazu

Dobrý den,
připravuji se ke zkoušce z české literatury a jedna z otázek zní - "Romantické tendence v české literatuře, opozice romantických a nacionálních tendencí, stratifikace společnosti a literárních děl".
Nemohli byste mi, prosím, zhruba nastínit, co je obsahem této otázky? Nerozumím zvláště "opozici romantických a nacionálních tendencí" a také nevím, co je míněno "stratifikací společnosti a literárních děl".
Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

romantismus, směr, který se v českém prostředí objevuje přibližně ve 30. a 40. letech 19. století, se vzhledem k historické situaci na našem území střetává ještě s ideály národního obrození, "které jsou však v této době mnohdy i brzdou rozvoje moderních literárních proudů" (MARTINKOVÁ, Věra a kol. Literatura 2. 1. vyd. v nakl. Fraus, (Celkově 5.). Plzeň: Fraus, 2009. str. 34.).

V otázce tedy máte pravděpodobně srovnat ideje doznívajícího národního obrození  (důraz na celospolečenské hnutí, historické, jazykové a politické vymezení celého národa) s tendencemi  romantismu (důraz na individualitu, hledání lidské existence),které jsou u nás výrazněji reprezentovány v díle Karla Hynka Máchy.

Předpokládáme, že v druhé části otázky máte zasadit literární dění do širších historických souvislostí a poukázat na to, jaké literární žánry byly v uvedené době obvyklé.

Doporučujeme Vám však konzultovat otázku ještě s Vašim vyučujícím pedagogem.

Více informací k danému období českých literárních dějin můžete nalézt v následující literatuře:

* JAKUBÍČEK, Daniel. Literatura v souvislostech 2: učebnice literatury pro střední školy: [od kalamáře k plnicímu peru, aneb, literatura 19. století]. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2011- . sv. ISBN 978-80-7238-976-6.

* MARTINKOVÁ, Věra a kol. Literatura 2. 1. vyd. v nakl. Fraus, (Celkově 5.). Plzeň: Fraus, 2009. 172 s. Edice českého jazyka a literatury. ISBN 978-80-7238-914-8.

* HAMAN, Aleš. Trvání v proměně: česká literatura devatenáctého století. 2., rev. vyd. Praha: Arsci, 2010. 326 s. ISBN 978-80-7420-011-3.

* HAMAN, Aleš. Česká literatura 19. století. Vyd. 1. České Budějovice: Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, 2002. 236 s. ISBN 80-7040-539-2.

* PROKOP, Vladimír. Literatura 19. a počátku 20. století (od romantiků po buřiče): pro výuku literatury na středních školách. Sokolov: O.K.-Soft, 2000. 72 s. ISBN 80-238-5357-0.

* HAMAN, Aleš. Česká literatura 19. století a evropský kontext. 1. vyd. Plzeň: Západočeská univerzita, 1999. 182 s. ISBN 80-7082-548-0.

* NEZKUSIL, Vladimír. Česká a světová literatura 19. století pro 2. ročník středních škol. Praha: Fortuna, 1998. 165 s. ISBN 80-7168-581-X.

*LAŠÍNOVÁ, Drahomíra. Dějiny české literatury 19. století: antologie textů s předmluvou. 2. vyd. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, 2006- . sv. ISBN 80-7248-361-7.

* ANÁČKOVÁ, Jaroslava. Česká literatura. 2, Od romantismu do symbolismu (19. století). 2., dopl. a rozš. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1998, C1997. 329 s. ISBN 80-7106-286-3.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc  či  Jednotné informační brány: http://www.jib.cz .