Roman Ráž: Šokmistr

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mně, prosím, poradit, kde je možno objevit nějakou recenzi na knihu Romana Ráže ŠOKMISTR? Vyšla poprvé r. 1985 a pak vR. 1990. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, pro vyhledání recenzí můžete použít článkové databáze v elektronické podobě
- databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), která však zahrnuje články až od r. 1991 nebo oborové Bibliografie české literární vědy budované Ústavem pro českou literaturu AV ČR (http://isis.ucl.cas.cz/).
Prošli jsme databázi ANL, avšak s nulovým výsledkem, v Bibliografii ÚČL (Česká literární věda 1981-1996) jsme na knihu Šokmistr nalezli několik
recenzí:

1) "Zbyteční lidé" naší doby. / Štěpán Vlašín. In: Kulturní práce. - Roč. 26, č. 12. - 1986. - S.16
Američanka. [román] / Vladimír Přibský. - Praha, Mladá fronta 1985. - 222 s.
[Recenze; mj.o knihách: Nenadál Radoslav, Rakvářova dcera a jiné prózy; Ráž Roman, Šokmistr.]

2) Karikatura poněkud samoúčelná. / Jan Lukeš. In: Svobodné slovo. - Roč. 42, č. 118 (22.5.). - 1986. - S.5
Šokmistr. [román] / Roman Ráž. - Praha, Čs. spisovatel 1985. - 363 s.
[Recenze.]

3) Otvírání padoušských studánek aneb Ze života nemehla. / Petr Nový. In: Tvorba. - Č. 11 (19.3.), příl. Kmen, č.11. - 1986. - S.11 Šokmistr. [román] / Roman Ráž. - Praha, Čs. spisovatel 1985. - 363 s.
[Recenze.]

 4) Roman Ráž, Šokmistr. Podepsáno frý. In: Květy. - Roč. 35, č. 52 (26.12.).
- 1985. - S.41
Šokmistr. [román] / Roman Ráž. - Praha, Čs. spisovatel 1985. - 363 s.
[Recenze.]

5) Neschopný šokmistr. / Ladislav Vacina. In: Rudé právo. - Roč. 66, č. 31 (6.2.). - 1986. - S.5
Šokmistr. [román] / Roman Ráž. - Praha, Čs. spisovatel 1985. - 363 s.
[Recenze.]

6) Z nových knížek. Podepsáno (jý). In: Signál. - Roč. 22, č. 10 (4.3.). - 1986. - S.24
Všechny mé lásky. [román] / Stanislav Rudolf. - Praha, Čs. spisovatel 1985 [Kritický přehled; dále hodnoceny knihy: Ráž Roman, Šokmistr; Pluhař Zdeněk, Opona bez potlesku.]

7) Takový jsme byli? Podepsáno db. In: Nové knihy. - Č. 24 (13.6.). - 1990.
- S.3
Šokmistr. [román] / Roman Ráž [Recenze.]

Z tištěných zdrojů potom pro období 1953-1990 existuje tištěná bibliografie Články v českých časopisech, která ve většině případů zarhnuje i autorský a předmětový rejstřík. Tato bibliografie je dostupná prezenčně na základě čtenářského průkazu či jednodenní vstupenky ve studovně Referenčnícho centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm).