Rod Lichtenstein-Castelcorn

Text dotazu

Dobrý den , zajímalo by mě jestli rod Lichtenstein-Castelcorn byl nějak příbuzensky spřízněný s rodem Liechtensteinů nebo to byla jen shoda jmen. ?

Odpověď

Dobrý den,

moravský rod hrabat z Liechtensteinu svobodných pánů z Castelkornu pocházel z okolí Bolzana, které se nachází v jižních Tyrolích (Tridentsko). Rod zanikl v 2. polovině 18. století. Kromě shodně znějícího základního predikátu/přídomku šlechtických jmen/ nemá nic společného s knížaty z Liechtensteinu, který pocházel z Dolního Rakouska a měl obrovské državy na Moravě. Ačkoliv s nimi bývá občas ztotožňován, mají rozdílný původ.

Obě složky jména rodu se psaly a dodnes píší v různých variantách. Objevují se zejména podoby Liechtenstein, Lichtenstein, Lichtenštejn, Lichtnštejn; Castelcorno, Castelcorn, Kastelkorn.

Pro zajímavost můžeme popsat, jak vzniká spojení šlechtických přídomků.

Možnost zisku spojeného rodového jména je možné nabýt různými způsoby:

1)            Častý býval zvyk ke svému rodovému jménu přejímat i název rodového hradu/zámku, což je praxe spíše pro středověkou šlechtu.

2)            Častěji v pozdější době se stávalo, pokud poslední žijící potomek významného rodu neměl dědice, mohl své příjmení přenést adopcí nebo sňatkem na jinou šlechtickou osobu, která z vděčnosti poté připojila jeho rodové jméno ke svému.

Je možné, že spojení jmen výše zmíněného rodu vzniklo některým tímto způsobem, ale doložené to není v žádných dostupných dokumentech.

Použité zdroje

JUŘÍK, Pavel. Encyklopedie šlechtických rodů. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2014. 463 s. Universum. ISBN 978-80-242-4573-7.

KONEČNÝ, Michal, ed. Kryštof Pavel z Liechtensteinu-Castelkornu a Morava v časech třicetileté války. Vyd. 1. Brno: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2010. 218 s. ISBN 978-80-86752-83-9.

MAŠEK, Petr. Modrá krev: minulost a přítomnost 445 šlechtických rodů v českých zemích. 3., upr. vyd. Praha: Mladá fronta, 2003. 330 s. ISBN 80-204-1049-X.

ŽUPANIČ, Jan. Nová šlechta rakouského císařství. Vyd. 1. Praha: Agentura Pankrác, 2006. 452 s. ISBN 80-86781-08-9.

https://cs.wikipedia.org/[…]/Lichten%C5%A1tejn-Kastelkornov%C3%A9