Ročenky, věstníky Obchodní živnostenské komory pro Hořovicko

Text dotazu

Dobrý den, prosím o radu, jak mohu nahlédnout do Ročenek, věstníků Obchodní živnostenské komory pro oblast Hořovicko. Zajímá mě především sirkařství v období 1860 - 1921.
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

před časem jsme měli dotaz, který se týkal architektury Obchodní a živnostenské komory v Praze. Zjistili jsme mimo jiné, že torzo archivu této komory je v NK ČR, viz archiv/uložište Ptejte se knihovny.

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/archiv-obchodni-a-zivnostenske-komory-v-praze

Podle informací, které se nám podařilo najít, by Hořovicko mělo spadat pod pražskou komoru.

Ročenky nebo věstníky Obchodní a živnostenské komory jsme v našich fondech nenašli; doporučujeme Národní archiv ČR http://www.nacr.cz /. Historii této komory mapuje práce Bohumíra Broma, viz file:///C:/Users/SEDLACKOVAJ/Downloads/Historie.pdf.

V Národní digitální knihovně na www.nkp.cz, systém Kramerius je monografie - Obchodní a živnostenská komora v Praze v prvním půlstoletí s... , viz odkaz

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24761172 .

K 75. výročí komory byla vydána publikace Obchodní a živnostenská komora v Praze 1850 - 1900 - 1925. Vyšlo 18. listopadu v roce 1925. (Signatura NK ČR 54 D 4058).

Informace o sirkařství byste mohl získat i ve výběrové bibliografii Sirkařství. (REJTHAROVÁ, Alena. Sirkařství: výběrová bibliografie. Plzeň: Státní vědecká knihovna, 1973. Signatura NK ČR 54 H 63502) nebo např. v krásné výpravné publikaci Zlaté ruce (ŠPLÍCHAL, Václav, OTAVOVÁ, Marie a kol. Zlaté ruce. Poselství dřeva. Most mezi minulostí, přítomností a budoucností historická paměť - svědectví - vize. Sv. 1. Letohrad: Golempress, 2007. Signatura NK ČR 54 D 148507).

Všechny tyto zmiňované zdroje by mohly obsahovat další prameny (použité literatura, odkazy na literaturu), kde byste mohl získat třeba i některé pro vás zajímavé informace.