Římský král - římský císař

Text dotazu

Prosím o vysvětlení rozdílu mezi titulem, rozsahem vlády a postavením římského krále a římského císaře ve středověku. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

titul římského císaře používal vládce Římsko-německé říše po jeho oficiální korunovaci papežem. Titul římského krále zpočátku patřil císařovým spoluvládcům (voleným kurfiřty). Poté ho používali i němečtí králové, kteří nebyli ještě v Římě korunováni papežem císařskou římskou korunou. Od doby Maxmiliána I., kterému papež Julius II. dovolil používat titul císaře bez korunovace, byl titul císaře jednotlivými vladaři používán nezávisle na papežské korunovaci.

Zdroj:

Honzák, F. – Pečenka, M. – Stellner, F. – Vlčková, J.: Evropa v proměnách staletí. Praha : Nakladatelství Libri, 1997.