rezidenční kurs

Text dotazu

Jaký je přesný význam pojmu "rezidenční kurs" ?

Odpověď

Dobrý den,

přesnou definici pojmu rezidenční kurz jsme bohužel nenašli. Domníváme se, že se jedná o kurz (školení) s ubytováním a intenzivní výukou např. cizímu jazyku. Společné ubytování a stravování účastníků bývá v areálu (často rezidenčním, podle toho, kde kurz je a kým je provozován), kde probíhá i výuka a to vše je  doplněno o přiměřený čas atraktivní relaxace. Většinou se jedná o výuku menší skupiny lidí, kteří tráví spolu téměř veškerý čas a o to intenzivněji vstřebávají nové poznatky, protože jsou všichni ve stejném prostředí, mají stejné zážitky, jsou spolu sžiti pro tu danou dobu kurzu. Definici bychom mohli zkusit odvodit z příspěvků na internetu, viz:

"Rezidenční kurzy se obvykle pořádají ve velkých areálech (např. areály internátních škol), ve kterých je vše na jednom místě, neboli v areálu děti bydlí a učí se, součástí jsou i velká a moderní sportoviště, např. kurty, hřiště a bazény. Strava je řešena formou plné penze a probíhá také v areálu školy, v případě výletu formou balíčku. Rezidenční kurzy jsou oblíbené ve větších městech, kde je náročné cestovat z rodiny do školy (např. Londýn, Brighton, Malta, New York, Florida atd.)."

"Jeden z významných dopadů mezinárodních školicích aktivit je skutečnost, že jsou velmi intenzivními emocionálními zkušenostmi. Intenzitu podporuje pobytové (rezidenční) uspořádání, skupinový proces a obsahy a metodologie školicích aktivit, které jsou orientovány na participaci, aktivní zapojení, sdílení myšlenek a pocitů, učení se z toho, co děláme, skupinovou práci a interkulturní učení. Vytvoření a facilitace intenzivní skupinové dynamiky je vzdělávacím přístupem, který využívá skupiny jako zdroje učení a posiluje proces interkulturního učení. Dalším prvkem je nadšení ze setkání a soužití s lidmi stejného smýšlení a s podobnou motivací z různých částí Evropy..."

Snad bychom mohli doporučit obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ , příp. Národní pedagogickou knihovnu J.A. Komenského http://npmk.cz/knihovna