revize fondu a přírustkový seznam

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji poradit. nastoupila jsem na
místo knihovnice ve střední škole. tato knihovna funguje již přes 10 let,
ale je v hrozném stavu. provádím proto celkovou revizi fondu. ale nevím si
rady s časopisy, ty jsou evidovány pouze na lístcích: evideční list
časopisů. mohu je také zapsat do přírůstkového seznamu mezi knihy, nebo si
mám pořídit speciální, popřípadě jak se značí.. signatura....

Odpověď

Dobrý den,

evidence a také revize knihovních fondů se řídí Vyhláškou Ministerstva kultury 88/2002 Sb. k provedení zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. Znění vyhlášky je dispozici také na našich stránkách (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/Zakon257Vyhl.htm).

Tato vyhláška mj. uvádí, že v rámci evidence knihovního fondu by měl být veden přírůstkový seznam (může mít podobu několika dílčích seznamů), do kterého se zaznamenávají všechny knihovní jednotky získané knihovnou (v pořadí, v jakém do knihovny došly). Jedná se o jednotlivé knihovní dokumenty s výjimkou materiálů zpracovávaných skupinově (např. firemní literatura, jednotlivá sešitová vydání díla apod.), u periodik se jako knihovní dokument zaznamenává až ukončený ročník nebo svazek, ne tedy jednotlivá čísla.

Veškeré údaje o dokumentu, které by měly být v přírůstkovém seznamu uvedeny, jmenuje přímo vyhláška.

Pro evidenci jednotlivých čísel docházejících periodik je vhodné si vést tzv. pomocnou evidenci, která poskytuje přehled o daných číslech, kontrolu jejich úplnosti, případně včasnou urgenci. Tato evidence mívá většinou podobu kartotéky, což je zřejmě i Váš případ, pokud neodebíráte velké množství titulů, lze použít svazkovou evidenci.

Jednotlivá čísla periodik by měla být označena signaturou, pokud např.

kompletní ročníky svazujete, signatura těchto svazků se může lišit.

Periodika by také měla být označena pomocí razítka jako vlastnictví knihovny, a to na pravý horní roh obálky, na 1. stranu.

Na internetu jsme nalezli pěkně zpracovaný dokument na toto téma, který by Vám mohl pomoci - http://sosx.mysteria.cz/otazky/inp5.doc.

Dále doporučujeme ještě kontaktovat kolegy z Knihovnického institutu NK ČR (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=01_Knihovnicky_inst.htm), nejlépe asi Mgr. Ladislavu Zemánkovou, tel. 221 663 179, ladislava.zemankova@nkp.cz, kteří Vám dokážou nejodborněji a nejlépe v konkrétních případech poradit.