Restaurátorství

Text dotazu

Doporučíte mi jakým postupem zrestaurovat železnou váhu a žehličky. Předměty jsou trochu zrezlé a zašlé. Jelikož se tímto oborem nezabývám (předměty jsou po babičce), uvítala bych, kdyby prostředky byly snadno dostupné. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, presny postup, jak restaurovat zeleznou vahu a zehlicky, Vam doporucit nemohu. Z vlastni zkusenosti ale mohu rici, ze by mozna postacil tvrdy kartac (mozna drateny) nebo nejaka elektricka bruska a pak jemnejsi smirkovy papir na ocisteni rzi. Existuji i chemicke pripravky na odstraneni rzi, poradi ve vetsich prodejnach drogerie, barvy laky apod,.
Z nasich dostupnych zdroju Vam mohu dat nekolik odkazu, kde by Vami hledana problematika mohla byt vysvetlena. Jedna se napr. o tyto publikace viz prilohy.
Popřípadě se můžete obrátit napr. na poradnu pro kutily a zahradkare v poradu Receptar prima napadu, televize Prima nebo Jak na to, tusim televize CT1, Rady ptaka Loskutaka, myslim TV Nova. Existuje jiste i vic podobnych poradu nebo rubrik v ruznych periodikach. Napr. periodikum Udelej si sam nebo Polytechnicka kniznice - Udelejte si sami - edice, ktera vydava ruzne prirucky pri kutily, chatare a chalupare. Tam by mohl byt navod na opravu kovovych casti ruznych zarizeni a pristroju take. Prehled o tom ale blizsi nemame a prohlizeni jednotlivych cisel z nasi strany neni mozne.