Rešerše zdrojů na dané téma

Text dotazu

Dobrý den žádám o rešerši zdrojů na téma "Tresty jako výchovný prostředek pedagogů u dětí školního věku", prosím o zaslání českých a anglických zdrojů a případně odkazy na výzkumy u zadaného tématu.

Odpověď

Dobrý den,

rešerše patří mezi placené služby a je účtována 80 Kč za každou, i započatou 1/2h práce rešeršéra. Pokud byste si tedy přála vyhotovit kompletní rešerši, tj. seznam literatury na dané téma, můžete využít formulář na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/res. Více informací o rešeršních službách naleznete na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/reserse.

Prostřednictvím služby Ptejte se knihovny Vám můžeme dát přehled zdrojů, ve kterých si můžete dohledat vhodnou literaturu a ukázkou příklady této literatury.

Jedním ze základních zdrojů jsou katalogy volně dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F/. Pro monografie jsou nejvhodnější katalog Národní knihovny ČR a Souborný katalog ČR (obsahuje záznamy titulů z většiny českých knihoven). Níže Vám uvádíme některé dohledané knihy ze Souborného katalogu ČR:

* ČAPEK, Robert. Odměny a tresty ve školní praxi: kázeňské strategie, zásady odměňování a trestání, hodnocení a klasifikace, podpora a motivace žáků. 2., přeprac. vyd. Praha: Grada, 2014. 186 s. Pedagogika. ISBN 978-80-247-4639-5.

* KŘOUSTEK, Antonín a VYHNANOVSKÁ, Marie. Trestně právní minimum pro pedagogy při řešení rizikového chování žáků. 1. vyd. Jihlava: Kraj Vysočina, 2012. 53 s. ISBN 978-80-87521-08-3.

* CANGELOSI, James S. Strategie řízení třídy: jak získat a udržet spolupráci žáků při výuce. Překlad Milan Koldinský. Vyd. 3. Praha: Portál, 2000, C1994. 289 s. Pedagogická praxe. ISBN 80-7178-406-0.

* BÁRTLOVÁ, Kamila. Povzbuzení, pochvala, napomenutí a trest při výchově ve škole a v rodině. Třebíč: [s.n.], 1962. 29 s. Pedagogické čtení.

V Souborném katalogu můžete také nalézt záznamy některých vysokoškolských prací, z nichž část je online k dispozici a v katalogu naleznete prolink na plný text:

* ŽÁKOVÁ, Marie. Odměna a trest ve výchovně- vzdělávací práci učitele [rukopis]. 2007. 88 l. - diplomová práce, Masarykova univerzita, Katedra pedagogiky

* PRECLÍKOVÁ, Hana. Systém odměn a trestů na základní škole a základní škole praktické [rukopis]. 2006. 128 l. - diplomová práce, Masarykova univerzita, Katedra speciální pedagogiky

Dále na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ naleznete katalog ANL - články v českých novinách, časopisech a sbornících od r. 1991. Příkladem uvádíme:

* PRESOVÁ, Jana. Po dobrém nebo po zlém?: k otázkám hodnocení chování žáků základních škol. Komenský: časopis pro učitele základní školy, 2012, 137(2), s. 21-25. ISSN 0323-0449. Dostupné také z: http://katedry.ped.muni.cz/pedagogika/wp-content/uploads/sites/17/2014/10/komensky_02_12.pdf.

* KOLÁŘ, Jan. Poškozuje škola své žáky?. Učitelské noviny, 1997, 100(35), s. 13. ISSN 0139-5718.

* MERTIN, Václav. Školství, tělesné tresty a role pedagogů. Mladá fronta Dnes, 1995, 6(282), s. 12. ISSN 1210-1168.

* ŘÍČAN, Pavel. Může pedagog vychovávat s rákoskou v ruce?. Mladá fronta Dnes, 1995, 6(276), s. 12. ISSN 1210-1168.

* MAHDALÍČKOVÁ, Jana. Trestní odpovědnost pedagogů. Řízení školy: odborný měsíčník pro ředitele škol, 2015, 12(4), s. 19-21. ISSN 1214-8679.

Pro uživatele NK ČR také předplácíme zahraniční licencované online databáze, ve kterých lze dohledat články z odborných zahraničních periodik. Seznam těchto zdrojů naleznete na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Pokud nejste naším uživatelem a k těmto databázím nemáte přístup, zkuste se zeptat ve Vaší knihovně, ideálně vysokoškolské pokud jste student/-ka, tyto databáze by měla knihovna také nabízet. My jsme využili multioborovou databází Academic Search Complete:

* SHMUELI, B. CORPORAL PUNISHMENT IN THE EDUCATIONAL SYSTEM VERSUS CORPORAL PUNISHMENT BY PARENTS: A COMPARATIVE VIEW. Law & Contemporary Problems. 73, 2, 281-320, 2010. ISSN: 00239186.

* RAMEY, DM. THE INFLUENCE OF EARLY SCHOOL PUNISHMENT AND THERAPY/MEDICATION ON SOCIAL CONTROL EXPERIENCES DURING YOUNG ADULTHOOD. Criminology. 54, 1, 113-141, Feb. 2016. ISSN: 00111384.

* GARRISON, T. From Parent to Protector: The History of Corporal Punishment in American Public Schools. Journal of Contemporary Legal Issues. 16, 1, 115-119, Apr. 2007. ISSN: 08965595.

* ALI, A; MIRZA, MS; RAUF, M. The Impact of Positive and Negative Attitude of Teachers towards Corporal Punishment on Students' Achievement in Mathematics. Dialogue (1819-6462). 10, 2, 182-188, Apr. 2015. ISSN: 18196462.

* GOVENDER, DS; SOOKRAJH, R. 'Being hit was normal': teachers' (un)changing perceptions of discipline and corporal punishment. South African Journal of Education. 34, 2, 1-17, Feb. 2014. ISSN: 02560100.

* COHEN, JH; AMIDON, EJ. Reward and Punishment Histories: A Way of Predicting Teaching Style?. Journal of Educational Research. 97, 5, 269-277, May 2004. ISSN: 00220671.

Kromě výše uvedených zdrojů můžete dále využít Jednotnou informační bránu (http://www.jib.cz/), katalog Pedagogické knihovny J. A. Komenského (http://www.npmk.cz/knihovna) či databázi ERIC (http://eric.ed.gov/) obsahující literaturu z oblasti pedagogiky, výchovy, vzdělávání apod.

Jako klíčová slova pro vyhledávání jsme využili pedagog, učitel, škola, výchova, trest atd.